Díleri pýtajú tisícové zálohy, áut je málo. Ford varuje, že ak budú pokračovať, nedostanú ani jedno

1943

Situácia vo Forde sa za oceánom poriadne vyostrila. Automobilka zasiahla do dílerskej siete a vysiela jasný odkaz.

Ak budú chamtiví, nedostanú nič. Reč je o predajcoch áut z USA, ktorí si z nedostatku automobilov urobili poriadny biznis. Ford sa rozhodol klepnúť im po prstoch a odoslal vyhlásenie, v ktorom varuje, že ak sa budú predajcovia dopúšťať nekalých praktík, zruší im výrobné kontingenty na celý rok.

Zdroj: Ford
Zdroj: Ford

Celý ošiaľ sa strhol okolo nového elektrického pikapu Ford F-150 Lightning, ktorým automobilka vstupuje do neprebádanej vody úžitkových elektromobilov. A kde inde by rozbehla biznis s masívnymi pikapmi ako práve v Amerike? I keď elektrina v tomto segmente určite v najbližších rokoch spaľovací motor nenahradí, dopyt je extrémne vysoký. Dokonca taký vysoký, že díleri to začínajú zneužívať.

Zdroj: Ford
Zdroj: Ford

Rezervácia miesta na výrobnej linke za oceánom stojí zákazníka oficiálne 100 dolárov. Taký je poplatok, ktorý musí zaplatiť hneď na začiatku, aby si mohol neskôr auto nakonfigurovať a kúpiť. Problémom je, že díleri toto miesto predávajú za absolútne prestrelené ceny. Portál Autoblog informuje o dílerstve z Virgínie, v ktorom si za takéto miesto pýtali až 30 tisíc dolárov! A poplatky okolo 5 000 sú vraj bežnou praxou.

Zdroj: Ford
Zdroj: Ford

Problémom je, že takáto politika poškodzuje značku Ford a jej imidž. Pri týchto agresívnych obchodných praktikách môžu byť niektorí zákazníci odradení a mnohí znechutení. Automobilka preto vysiela jasný odkaz, že ak v tom budú díleri pokračovať, pristúpi k prerozdeleniu ročného kontingentu predajcov a nečestní díleri obídu naprázdno.

Zdroj: Ford
Zdroj: Ford

Aby sa však zamedzilo špekuláciám s novým automobilom, Ford umožňuje predajcom vložiť do zmluvy klauzulu o zákaze opätovného predaja, podľa ktorej bude musieť zákazník auto vlastniť aspoň rok, kým sa ho rozhodne predať. Bežne sa totiž stáva, že exkluzívne autá si objednajú špekulanti, ktorí ich hneď po nadobudnutí predajú za vyššiu cenu.

Mrkni naše nové video: