DEŇ SLOBODY: V tomto BMW prepašovali z Východného Berlína až 9 ľudí (VIDEO)

962

Svetový deň slobody, výročie pádu Berlínskeho múru. Dnešný deň nazýva každý po svojom. Príbehy z obdobia minulého režimu sú fascinujúce. A pre nás o to viac, že v nich svoju významnú úlohu zohralo aj auto.

Nielen v Berlíne a Nemecku, ale aj na slovenských hraniciach zažívali ľudia ťažké chvíle. Hodiny čakania v rade tých zopár áut, ktorých majitelia mali to šťastie zobrať sa a vycestovať. Aspoň do socialistických krajín. A čím väčšie auto, tým väčšie podozrenie z pašovania. Aj preto bol príbeh miniatúrneho BMW Isetta taký fascinujúci.

Malé = nenápadné

So svojou dĺžkou menej ako 2,3 metra bola Isetta podstatne menšia ako dnešný Smart (o MINI už ani nehovoriac). A aj preto bola pre colníkov nezaujímavá. To pomohlo Klausovi-Günterovi Jacobimu, ktorý sa rozhodol tajne previezť svojho priateľa z Východného do Západného Berlína práve v upravenej Isette.

Úpravy

  1. Zmena pozície úložnej schránky za sedadlom o štyri palce smerom nahor. Tým sa uvoľní priestor pre úpravy a čierneho pasažiera.
  2. Demontáž sedadla a rezervnej pneumatiky a vyrezanie vstupného otvoru s rozmermi 20 x 20 palcov do kusu plechu, ktorý slúži ako zadný panel.
  3. Demontáž krytu výfukového potrubia a odstránenie vzduchových filtrov a všetkého ostatného, čo zbytočne zaberá miesto.
  4. Zalomenie výfukového potrubia.
  5. Inštalácia podlahového panelu z plechu, aby sa zabránilo popáleniu čierneho pasažiera horúcim výfukom.
  6. Zaleštenie a obrúsenie, aby bolo všetko opäť hladké. Úprava zadného blatníka, aby neodieral zem váhou čierneho pasažiera a nevyvolával podozrenie.
  7. Posledná úprava sa udiala v deň úteku: približne 13-litrová nádrž, ktorú Jacobi už odpojil od držiaka, sa odpojí od palivovej hadice a vyberie. Na jej miesto sa vloží malý kanister, sotva väčší ako plechovka od oleja – dva litre benzínu sú všetko, čo muselo dostať jeho priateľa cez hranice…
Zdroj: BMW
Zdroj: BMW

Po Jacobiho úspechu sa inšpirovali ďalší, ktorí síce obetovali svoje Isetty, no zachránili dokopy 9 ľudských životov. Celý príbeh s malým BMW v hlavnej úlohe si môžete pozrieť vo videu, ktoré už má zopár rokov, no stále nám pripomína úlohu slobody v modernej dobe.