Cupra Formentor sa tvári, že vyrieši každý váš problém. Žerieme jej to

3227
Cupra Formentor AUTOGRÁTIS
Zdroj: Cupra

Je to oficiálne! Španielska značka Cupra má svoje vlastné vozidlo, ktoré nevychádza zo žiadneho modelu značky SEAT. Cupra Formentor sa predstavuje vo svojej sériovej podobe a odhaľuje mnohé otázniky okolo pohonu či techniky. Nech sa páči, štipľavý crossover nakreslený v Barcelone sa vás už nevie dočkať!

Crossover Cupra Formentor má podľa značky špecifickú DNA a je navrhnutý a skonštruovaný s ohľadom na požiadavky budúcnosti. Aktuálne teda kombinuje všetko, po čom ľudia bažia. Je to SUV, čo je dnes dôležitejšie než samotná soľ. Na výber budete mať aj plug-in hybridnú motorizáciu, čo by malo koncernu Volkswagen ušetriť niekoľko miliónov eur na pokutách za emisie.

Cupra Formentor AUTOGRÁTIS
Zdroj: Cupra
Zdroj: Cupra

No a zároveň sa môžu v tlačových materiáloch oháňať slovkami ako „dynamický“ či „športový“. Úsmev na tvári vám však zamrzne, keď zistíte, že tieto klišé sú v prípade Cupra Formentor absolútne opodstatnené.

Cupra, 100 % koncentrovaná

CUPRA Formentor, prvý model skonštruovaný exkluzívne pre značku Cupra, je pomenovaný podľa najkrajšieho mysu na španielskom ostrove Mallorca v súostroví Baleáry. Automobil zhmotňuje všetky atribúty tejto lokality, ktoré formovali vonkajší dizajn vysoko výkonného crossovera.

Cupra Formentor AUTOGRÁTIS
Zdroj: Cupra
Zdroj: Cupra

„CUPRA Formentor je príťažlivý automobil z hľadiska výkonnosti, technológie a estetiky, založenej na kráse proporcií, energických líniách a vycibrených detailoch,“ povedal Alejandro Mesonero-Romanos, riaditeľ dizajnu SEAT a Cupra .

Cupra Formentor AUTOGRÁTIS
Zdroj: Cupra
Zdroj: Cupra

Znie to, samozrejme, veľmi oduševnele, v praxi hovoríme o naozaj pôsobivej kombinácii kupé a SUV. Nie je to typické kupé-SUV ako BMW X6 alebo Audi Q8, nemôžem sa totiž ubrániť pocitu, že Formentor dostal do vienka celkom slušný objem charakteru. Výrazným prvkom sú aj štandardné 19-palcové disky kolies medenej farby, ktoré priťahujú pohľad na veľké kotúče bŕzd Brembo.

Cupra Formentor AUTOGRÁTIS
Zdroj: Cupra
Zdroj: Cupra

Vonkajšie rozmery perfektne vyjadrujú túto kombináciu koncepcií, ktorá presne zodpovedá požiadavkám dnešných zákazníkov. Cupra Formentor má dĺžku 4.450 mm a šírku 1.839 mm. Výška 1.511 mm vytvára podmienky pre primeranú vnútornú výšku kabíny, ktorá v kombinácii s rázvorom 2.680 mm prináša veľkorysý vnútorný priestor v zadnej časti kabíny. Variabilný batožinový priestor má základný objem 450 litrov.

Cupra Formentor AUTOGRÁTIS
Zdroj: Cupra
Zdroj: Cupra

Prístrojový panel korunuje osadený panoramatický displej systému infotainmentu s uhlopriečkou 30,5 cm (12 palcov). Okrem online navigácie umožňuje ovládanie rozličných funkcií digitálnej konektivity, ako aj funkcií vozidla, čím prispieva k redukcii počtu fyzických tlačidiel. Prevádzkové informácie sa vodičovi zobrazujú na konfigurovateľnom displeji digitálneho združeného prístroja Digital Cockpit.

Cupra Formentor AUTOGRÁTIS
Zdroj: Cupra
Zdroj: Cupra

CUPRA Formentor sa začne predávať s dvoma motormi. Špičkovou pohonnou jednotkou bude turbodúchadlom prepĺňaný benzínový štvorvalec 2.0 TSI s výkonom 228 kW (310 k) a maximálnym krútiacim momentom 400 Nm. Tento motor predstavuje ultimatívny výraz DNA značky Cupra nielen výkonnosťou, ale aj emocionálnou zvukovou kulisou podporujúcou charizmu vozidla. Bude sa kombinovať s dvojspojkovou prevodovkou DSG a systémom stáleho pohonu všetkých kolies 4Drive, ktorý pomocou elektrohydraulicky ovládanej multilamelovej spojky kontinuálne adaptívne rozdeľuje krútiaci moment na jednotlivé nápravy podľa momentálnej jazdnej situácie.

Cupra Formentor AUTOGRÁTIS
Zdroj: Cupra
Zdroj: Cupra

No CUPRA Formentor súčasne ukazuje aj do budúcnosti druhou alternatívou pohonu – vysoko výkonným agregátom plug-in hybrid. Tvorí ho turbodúchadlom prepĺňaný benzínový štvorvalec 1.4 TSI s výkonom 110 kW (150 k) podporovaný elektromotorom s výkonom 85 kW (115 k), integrovaným priamo v skrini 6-stupňovej dvojspojkovej prevodovky DSG.

Cupra Formentor AUTOGRÁTIS
Zdroj: Cupra
Zdroj: Cupra

Pri súčasnom fungovaní oboch motorov hybridný pohon poskytuje maximálny systémový výkon 180 kW (245 k) a systémový maximálny krútiaci moment 400 Nm. Zdrojom elektrickej energie pre elektromotor je lítiovo-iónová akumulátorová batéria s kapacitou 13 kWh, ktorá sa dá nabíjať z vonkajšieho zdroja, ako aj automaticky počas jazdy rekuperáciou pri spomaľovaní a brzdení.

Cupra Formentor AUTOGRÁTIS
Zdroj: Cupra
Zdroj: Cupra

Hybridný pohon na jednej strane udeľuje modelu CUPRA Formentor dynamické jazdné výkony, aké zákazníci očakávajú od športovej španielskej značky a na druhej strane znižuje zaťaženie životného prostredia. S úplne nabitou batériou má CUPRA Formentor s rýdzo elektrickým pohonom dojazd približne 50 km bez lokálnych emisií.

Cupra Formentor AUTOGRÁTIS
Zdroj: Cupra
Zdroj: Cupra

Podvozok stavia na nápravy s tlmičovými vzperami McPherson vpredu a viacprvkovými závesmi vzadu, vybavený progresívnym riadením a adaptívnou reguláciou charakteristiky tlmičov pruženia DCC. Inteligentný systém DCC kontinuálne v priebehu milisekúnd prispôsobuje vyladenie tlmičov momentálnej jazdnej situácii. Vodič môže dotykovým posúvačom (DCC slider control) celkové vyladenie presne nastaviť, zvlášť v profile Individual.

NEPREHLIADNITE: