Citroën Oli sa dostal medzi ľudí. Záujemcovia si môžu koncept pozrieť na vlastné oči

748
Zdroj: Citroën

Koncept mestskej mobility sa zahral so slovíčkami. Okrem názvu však zaujal aj dizajnom a vlastnosťami. Pozrieť si ho môžu záujemcovia vo Francúzsku.

All-e, čítaj Oli. Odtiaľto pochádza dôvtipný názov elektrického konceptu francúzskej značky, ktorý automobilka predstavila ešte v septembri 2022. Francúzi ho však nemusia obdivovať iba na obrázkoch. Citroën ho priniesol na výstavu Rétromobile 2023, kde si ho návštevníci budú môcť pozrieť až do nedele 5. februára.

Zdroj: Citroën
Zdroj: Citroën

Cieľom konštruktérov bolo znížiť hmotnosť na čo najmenšiu úroveň a zakomponovať recyklovateľné a recyklované materiály. Tak vznikla napríklad strecha z lepenkovej konštrukcie pevnejšej ako oceľ, jednoduché sedadlá z troch častí a veľmi jednoduchá palubná doska. Výsledkom je hmotnosť iba jedna tona a obrovské zníženie počtu dielov. Vďaka nízkej váhe je efektívnejší aj elektrický pohon. Oli má kapacitu batérie 40 kWh a sľubovaný dojazd 400 kilometrov. Matematika je teda jasná. Ak by sa konštruktérom podarilo zostrojiť sériovú verziu s týmito špecifikáciami, išlo by o jedno z áut s najnižšou spotrebou na trhu.

Zdroj: Citroën
Zdroj: Citroën