Chevrolet Corvette ako hybrid?? Revolúcia vo svete amerických superáut prichádza

816
Zdroj: Chevrolet

Automobilka Chevrolet predstavila Corvette C8 s označením E-Ray, ktoré spôsobí revolúciu medzi športovými autami a superautami spoza “veľkej mláky”.

Chevrolet Corvette ôsmej generácie bol predstavený v roku 2020, kedy spôsobil obrovský rozruch zmenou tradičnej koncepcie a umiestnením motora do stredu. Predstavenie hybridného variantu s pohonom všetkých štyroch kolies mení pravidlá hry zas a znova. Corvette E-Ray kombinuje pohon všetkých štyroch kolies a nové hybridné pohonné ústrojenstvo, ktoré je v porovnaní s tým štandardným silnejšie o 160 koní.

Zdroj: Chevrolet
Zdroj: Chevrolet

Najväčšia revolúcia sa koná pod kapotou

Srdcom novučičkej Corvette E-Ray je osemvalec Small block LT2 s objemom 6.2L a výkonom 495 koní. Tento motor poháňa zadnú nápravu cez dvojspojkovú 8-stupňovú prevodovku. Najväčšia zmena sa odohráva v prednej časti, nachádza sa tu elektrický motor s výkonom 160 koní, ktorý poháňa prednú nápravu. Celé toto hybridné ústrojenstvo ponúkne výkon až 655 koní a zrýchlenie z nuly na stovku za 2,5 sekundy. Elektrifikovaná náprava podporuje funkciu torque-vectoring, ktorá prenáša krútiaci moment tam, kde to je v určitom momente najviac potrebné.

Zdroj: Chevrolet
Zdroj: Chevrolet

Novinkou je režim Stealth

Režim “Stealth‘‘ respektíve jazda na čisto elektrický pohon. V tomto režime je Corvette E-Ray schopná dosiahnuť maximálnu rýchlosť 73 kilometrov za hodinu, dojazd je stanovený na približne dva kilometre. Okrem spomínaného režimu bude dostupných aj ďaľších šesť režimov, ktoré budú ponúkať rôzne úrovne elektrickej asistencie (e-assistance) počas jazdy. Corvette E-Ray ponúkne aj 12-voltovú batériu, ktorá podporuje funkciu štart stop.

Zdroj: Chevrolet
Zdroj: Chevrolet

Corvette E-Ray sa líši od Corvette Stingray už na prvý pohľad

E-Ray sa od klasickej Corvette Stingray líši najmä vďaka širším blatníkom prebraným z Corvette Z06, ktoré rozširujú karosériu o 91 milimetrov, jedinečnými 5-lúčovými diskami s priemerom 20 palcov vpredu a 21 palcov vzadu, obuté na pneumatikách Michelin Pilot Sport. Medzi viditeľné rozdiely patrí aj nová predná maska s horizontálnymi lištami, ale aj karbónové plakety. Súčasťou príplatkovej výbavy bude trojica farieb Riptide Blue, Cacti a Seawolf Grey, ale aj čierne výfuky ‚‘‘pretekárske pruhy‘‘ vo farbe Electric Blue, či dokonca aj disky z uhlíkových vlákien.

Zdroj: Chevrolet
Zdroj: Chevrolet

Interiér odkazuje na elektrickú povahu

Corvette E-Ray vo svojom interiéri upozorňuje na svoju elektrickú ‚‘‘osobnosť‘‘ balíkom sýtozelených prvkov, ak vás však tieto prvky nelákajú, k dispozícii bude aj karbónový paket. Na výber budú aj tri druhy sedadiel, od štandardných až po okruhové, avšak okrem sedadiel bude aj sedem rôznych farebných konceptov interiéru.

Vstup na trh už v priebehu tohto roka

Spoločnosť Chevrolet prišla s vyjadrením, že Corvette E-Ray bude dostupná na trhu už v priebehu tohto roka. Cena tejto hybridnej Corvetty v základnej výbave sa bude pohybovať na sume 113-tisíc dolárov. Vzhľadom na parametre bude Corvette E-Ray po uvedení na trh najlacnejšie superauto, lacnejšie ako európski konkurenti, McLaren, Ferrari, Lamborghini.

Text: Ondrej Račko