Bezdrôtové nabíjanie elektromobilov. Sci-fi alebo skutočnosť?

1241
Volvo Cars tests new wireless charging technology
Zdroj: Volvo

Švédska automobilka Volvo minulý rok vstúpila do iniciatívy “Zelený Göteborg”. Ich cieľom je do roku 2030 dosiahnuť bezemisný transport v rámci tohto mesta.

Zdroj: Volvo
Zdroj: Volvo

Súčasťou tejto iniciatívy je testovanie budúcnosti (elektromobilita, zdieľaná doprava, autonómne riadenie) v reálnych podmienkach mesta.

Spoločnosť Volvo Cars pripravila modely XC40 Recharge pre najväčšiu severskú taxislužbu Cabonline. Tieto vozidlá budú testované po dobu troch rokov viac ako 12 hodín denne. Predpokladá sa ročný nájazd okolo 100 000 kilometrov. Pre Volvo teda táto spolupráca neznamená len testovanie samotného bezdrôtového nabíjania, je aj významnou skúškou spoľahlivosti elektrických modelov.

Zdroj: Volvo
Zdroj: Volvo

Nabíjacie stanice produkované spoločnosťou Momentum Dynamics začnú autá nabíjať ihneď po správnom zaparkovaní na nabíjaciu položku bez. K správnemu lícovaniu s podložkou vodičovi napomôže 360-stupňový pohľad kamier vozidla.

Obávať sa nemusíte ani rýchlosti nabíjania. Tá je s hodnotou 40 kilowattov takmer štvornásobne vyššia než pri 11 kilowattovom domácom wallboxe.

Zdroj: Volvo
Zdroj: Volvo

Za nás ide o veľmi dobrú myšlienku. Kiežby sa tie tri roky dali skrátiť, aby sme sa čím skôr dozvedeli relevantné výsledky tohto projektu.