Bentley Flying Spur prešiel Islandom na jednu nádrž. Neuveríte, čoho…

2295
Zdroj: Bentley

Jedna z najluxusnejších značiek testuje alternatívny pohon. Toto palivo by ste jej vôbec netipovali.

Okrem Rolls Royce azda najaristokratickejšia značka prišla s alternatívnym pohonom. Vo svojom modeli Flying Spur sa rozhodla otestovať plug-in hybridnú kombináciu elektrického pohonu a klasického spaľovacieho motora. Tento klasický spaľovací motor však nebude spaľovať klasické palivo. Naprieč Islandom prešiel jazdiac na biopalivo vyrobené zo slamy.

Zdroj: Bentley
Zdroj: Bentley

Island je etalónom ekológie a alternatívnych zdrojov energie. Aj preto Bentley zavítalo práve tam. Trasu dlhú 733 kilometrov prešlo na jedno nabitie a jednu nádrž. Jazda biopalivom zo slamy pritom vytvorila o 45% menej CO2. Najväčšie úspory nastali pri samotnej výrobe paliva. Slama ako vedľajší produkt pestovania nespotrebovala žiadne zdroje navyše. Navyše, benzín z biomasy spĺňa štandardy stanovené aj pre tie technicky najkomplikovanejšie autá ako práve Flying Spur.

Zdroj: Bentley
Zdroj: Bentley

Použité biopalivo sa vyrobilo kvasením slamy, pri ktorej vzniká etanol. Ten sa dehydruje na etylén, z ktorého sa oligomerizáciou vyrobí benzín.

Zdroj: Bentley
Zdroj: Bentley

Pod kapotou plug-in hybridného Bentley buble 2,9 litrový šesťvalec V6 a elektromotor s celkovým výkonom 536 koní. Z 0 na 100 km/h sa dostane za 4,1 sekundy.

Zdroj: Bentley
Zdroj: Bentley