Audi RS Q8 je novým rekordérom na Nürburgringu medzi sériovými SUV

2442
Audi RS Q8

Hoci najvyššia verzia Q8 – RS – ešte nebola oficiálne predstavená, už si stihla uchmatnúť rekord pre sériové SUV na Nürburgringu. Audi ukrojilo z rok starého času, ktorý zajazdil Mercedes-AMG GLC 63 S. A to presne 12 sekúnd.

Takmer 600 koní

RS-ko je postavené na základoch SQ8-čky, čo znamená, že obra vpred poháňa 4-litrový osemvalec uložený do V, známy aj z najnovšej RS6. Podávať výkon 592 koní (441 kW) mu pomáha preplňovanie dvomi turbodúchadlami. Na papieri je udávaná maximálna rýchlosť SUV 305 kilometrov za hodinu a zrýchlenie 0-100 km/h prebehne v čase 3,8 sekúnd. Skutočnosť, že tento čas nie je len na papieri, dokázal Frank Stippler – testovací jazdec. Ak by niekoho zaujímal točivý moment, jeho ciferné vyjadrenie je 800 Nm.

Audi RS Q8

A rýchlejší ako hothatch

Q8 obišla Severnú slučku s Frankom presne za 7 minút 42,253 sekúnd. Áno, je to rýchlejší čas ako ten, ktorý namerali rýchlemu hatchbacku, teda poslednému Meganu R.S. Trophy-R. Nebuďme však prekvapení. Aj napriek tomu, že je Audi o niečo ťažšie, v zákrutách malo viac priľnavosti, pretože inžinieri použili obrovské a poriadne široké 23-palcové kolesá s extra lepivými pneumatikami Pirelli P Zero v rozmere 295/35.

Podvozok používa štandardnú vzduchovú techniku z SQ8, aj tak ho ale ešte špeciálne pritvrdili. O 10% použitím tvrdších pružín a až o 15% športovými adaptívnymi tlmičmi. Navyše SUV-čku pomáhali moderné systémy – natáčanie všetkých kolies i zadný diferenciál s vektorovaním točivého momentu. V našich hlavách koluje len jedna otázka: ako veľmi budú bolieť zadky pasažierov po prejazde slovenskou okreskou?

Audi RS Q8

 

Zvonku to vyzerá na pár dizajnových zmien. Tradičný zadný difúzor s oválnymi koncovkami je známy z ostatných modelov s označením RS. Okolo predného nárazníka a masky pribudne zase trochu ozdôb z uhlíkových vlákien. Na ostatné detaily si budeme musieť počkať. Aspoň už nie dlho. Novú RS Q8 predstaví Audi koncom tohto mesiaca na autosalóne v Los Angeles.

Mrkni naše nové video: