Aston Martin Vulcan má 800 koní aj bez turba

324

Aston Martin Vulcan je superšport, ktorý poskytne nekompromisný a nefiltrovaný jazdný zážitok. Vďaka atmosferickému motoru vzbudzuje pocit “starej školy”, avšak pokročilými technológiami nezaostáva za svojimi konkurentmi ako Ferrari FXX K a McLaren P1 GTR.

Exteriéru Vulcanu bol vytvorený úplne nanovo. Takmer žiaden aspekt karosérie nepripomína príbuznosť s vozmi Aston Martin, čím sa stáva jedinečným. Je to však stále poriadny kus kupé s karbónovým monokokom a v strede uloženým motorom v prednej časti. Pre maximálny prítlak využíva masívny bodykit s veľkým predným i zadným spojlerom a impozantným difúzorom.

Spomenutý atmosferický plnený agregát má koncepciu typu V12 s objemom až 7 litrov, z ktorých doluje vyše 800 konských síl! Oproti svojim rivalom má teda najväčší motor, ale zároveň aj najnižší výkon. Výrobcu to však očividne netrápi, ide si svojou cestou, čo ocení nejeden fanúšik. Krútiaci moment prechádza cez vzadu uloženú šesťstupňovú sekvenčnú prevodovku Xtrac, ktorá poháňa zadné kolesá cez samosvorný diferenciál. Zaujímavosťou je magnéziová torzná tyč v motorovom priestore a karbónový hnací hriadeľ.

O brzdenie sa starajú pretekárske strmene Brembo, ktoré pôsobia na karbón-keramické brzdové kotúče s priemerom 380 mm vpredu a 360 mm vzadu. Disky sú obuté do pneu značky Michelin, na zadných kolesách majú rozmery až 345/30 R19. Podvozok tvoria pretekárske nastaviteľné tlmiče typu pushrod so stabilizátormi. Vodič si môže nastaviť aj účinok ABS a trakčnej kontroly.

Súčasťou kúpy jedného z 24 dostupných kusov je tiež možnosť zúčastniť sa tréningu na trati s podporou profesionálnych pretekárov. Aston Martin svoj nový model predstaví zanedlho v Ženeve po boku Vantage GT3.

Britský výrobca luxusných superšportov predstavil avízovaný typ Vulcan. Ide o úplne nový model s tou najlepšou možnou technikou inšpirovanou či prevzatou priamo z motoršportu.

Mrkni naše nové video: