Aston Martin Vantage AMR je prvým sériovým zástupcom novej športovej divízie

Aston Martin v spolupráci s novou športovou divíziou AMR predstavujú limitovanú športovejšiu edíciu modelu Vantage.

651

Britská automobilka Aston Martin si pre svojich zákazníkov, ktorým sa ponúkané modely nezdali dostatočne športové, pripravila novinku. Pôjde o limitovanú edíciu športovejšieho modelu Vantage, ktorý prichádza ako prvý plod spolupráce s úplne novou divíziou AMR. Divízia AMR už svoju prácu odprezentovala na tohtoročnom ženevskom autosalóne, kde ukázala koncepty Rapide AMR a Vantage AMR.

Limitovaná edícia

Nový Aston Martin Vantage AMR príde na trh v limitovanej 300 kusovej edícii, z ktorej 100 vozidiel bude dostupných s vidlicovým dvanásťvalcom a 200 vozidiel dostane osemvalcovú jednotku. Dizajnovo je novinka inšpirovaná pretekárskymi automobilmi Aston Martin Vantage GTA, GT3 a GT4, ktorým sa v niektorých detailoch zľahka približuje.

Odľahčovacia kúra

Z konštrukčného hľadiska bola najväčšia pozornosť venovaná zníženiu hmotnosti. To sa podrailo dosiahnuť použitím ľahkých karbónových dielov. Z uhlíkových vláken je napríklad mriežka chladiča, výduchy v predných blatníkoch, spätné zrkadlá a ďalšie prvky v interiéri vozidla. Na znížení hmotnosti sa majú podieľať aj nové 5 a 10 lúčové disky kolies a titánový výfuk, ktorý okrem lepšieho prejavu znížil hmotnosť vozidla až o 14 kg. Divízia AMR si pre svoj prvý sériový model pripravila aj rad doplnkov. Najvýraznejší je AMR Aero Kit, ktorý bol navrhnutý spolupráci s Aston Martin Racing. Kit zahŕňa pevné prítlačné krídlo, lišty pod prahmi dverí a upravenú masku. Všetky tieto komponenty sú samozrejme z uhlíkových vláken.

Osemvalec a dvanásťvalec

A teraz to najpodstatnejšie – pohonné jednotky. Dvanástvalcový variant bude disponovať výkonom 450 kW (603 koní), zatiaľ čo osemvalec ponúkne 325 kW (436 koní). Štandardom je prevodovka s pádlami pod volantom, no na želanie sú dostupné aj štandardné 6 a 7 stupňové manuálne prevodovky.

Novinka bude v ponuke ako kupé aj roadster a na výber bude zo štyroch farebných prevedení exteriéru. Exteriér je samozrejme farebne ladený s interiérom vozidla. Ceny pre nemecký trh začínajú na úrovni 127 000 eur.