ASMR: Započúvajte sa do zvuku motora V16 od Bugatti!

559

Hyperšporty Bugatti Veyron a Chiron sa už onedlho dočkajú nástupcu, o ktorom zatiaľ veľa nevieme. Už je však viac-menej isté, že pod kapotou bude ukrývať jedinečný šestnásťvalec. Ak si ale myslíte, že hovoríme o motore 8,0 W16 so štyrmi turbodúchadlami, ste na omyle!

Bolo by to logické, pretože práve tento motor bol v roku 2016 vyvinutý pre model Chiron. Ide o šestnásťvalec s objemom 7 993 cm3 a unikátnou koncepciou W16. Z konštrukčného hľadiska je to v podstate o spojenie dvoch vidlicových osemvalcov, z ktorých každý zviera hlavy valcov v uhle 15 °. Oba „V8” potom zvierajú uhol 90°, čím sa starajú o veľmi kompaktnú konštrukciu motora – na dĺžku meria iba 71 cm.

Z tých čísel sa točí hlava!

Obdivuhodný kus konštruktérskeho umenia sa však už onedlho stane históriou. Nahradiť ho má nový nemenej zaujímavý motor. Značka Bugatti ho vyvíjala v spolupráci s britskou spoločnosťou Cosworth a hovoríme o atmosférickom vidlicovom šestnásťvalci!

Objem 8,3 litra, výkon 1 000 koní a ochota točiť až 9 000 otáčok ale nestačili. Do pohonu preto konštruktéri zapojili aj tri elektromotory. Výsledkom je 1 800 konských síl a spotreba atakujúca 100 litrov benzínu pri extrémnej záťaži. Na hybrid celkom dosť, čo myslíte?

Viac informácii o tomto unikátnom motore síce nemáme, no máme niečo lepšie! Jeho autentický zvuk zachytený vo videu. Nasaďte si kvalitné slúchadlá, zavrite oči a kliknite na PLAY!