A že sa nedarí. Slováci kupujú stále drahšie a luxusnejšie autá, tvrdia dáta

1386
Zdroj: TS Mototechna, Marián Medlen

Mototechna, ktorá patrí do skupiny AURES Holdings s tridsaťročnou históriou, sa zameriava nielen na predaj zánovných vozidiel, ale aj luxusnejších  modelov takmer všetkých automobiliek. Za prvý štvrťrok 2022 predala dvojnásobné množstvo luxusnejších áut v porovnaní s prvým štvrťrokom 2021.

Ide o druhý najlepší kvartálny výsledok v období novodobého pôsobenia značky Mototechna. Najväčší záujem je o modely českej automobilky Škoda, a to o Kodiaq alebo Enyaq.

„Naprieč všetkými krajinami, kde pôsobíme, a to nielen so značkou Mototechna, ale aj v rámci autocentier AAA Auto, rastie záujem o mladé luxusnejšie modely áut. Dôvodov je niekoľko. Vplyvom pandémie sa zákazníci rozhodli do automobilov investovať viac, aby si zaistili pohodlie a bezpečie, ktoré v hromadnej doprave nenájdu. Druhým dôvodom je, že vozidlá v nižšej a nižšej strednej triede sú častejšie vyrábané s motormi s menším objemom. Prémiové vozidlá si naopak spravidla zachovávajú silnejšie motory,“ uviedla Karolína Topolová, generálna riaditeľka a predsedníčka predstavenstva skupiny Aures Holdings. V slovenskej Mototechne sa za prvý štvrťrok 2022 predalo dvojnásobné množstvo prémiových mladých automobilov.

Enyaq? Ten sme už testovali nielen ako kupé!

Predovšetkým mužská vec

Luxusnejšie vozidlá si v slovenskej Mototechne kupujú takmer výhradne muži, najčastejšie podnikatelia. Najväčší záujem je o vozidlá Škoda Kodiaq vo veku do piatich rokov. Tento rok je to aj dopyt po modeli Škoda Enyaq, ktorý je medzi populárnymi vozidlami nováčikom.

Najpredávanejšie modely áut v cene nad 24 500 eur v slovenskej Mototechne

1.

Škoda Kodiaq

6.

BMW X5

2.

Škoda Enyaq

7.

Ford Custom

3.

Toyota RAV 4

8.

Ford Ranger

4.

BMW X6

9.

Škoda Superb

5.

Toyota Hilux

10.

Land Rover Discovery

 

Bohužiaľ, zatiaľ čo dopyt rastie, ponuka pri najžiadanejších modeloch na slovenskom trhu jazdených vozidiel podľa dát pravidelnej analýzy Barometer, ktorú pripravuje taktiež Aures Holdings, klesá. Napríklad celková ponuka najžiadanejšej Škody Kodiaq na slovenskom trhu klesla za prvý kvartál tohto roku v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku o 24 %. Cena v tomto období vzrástla o 19 %, pričom mala najčastejšiu hodnotu na úrovni 40 999 eur.