6 najlepších áut z Bondoviek sa stretlo v jednom videu a vám z toho padne sánka

2237

Autá nehrajú vo filmoch s agentom 007 hlavnú, no beztak poriadne dôležitú úlohu. Každé auto, ktoré sa ocitlo v tejto pozícii vstúpilo do histórie ako ikona, ktorej vyleteli ceny do stratosféry. Pozrite si to najlepšie z výberu služobných áut agenta Jamesa Bonda.

Bondovka s poradovým číslom 25 by mala byť dostupná verejnosti už tento rok, no kedy nás na ňu pustia do kín je otázne. Pri tejto príležitosti sa v redakcii britského magazínu Top Gear strhla extrémne chlapská debata, ktorá vyústila do jedného z najlepších automobilových videí roka 2020.

Sean Connery (Aston Martin DB5)

Najznámejším “bondovským” Astonom je bez pochýb krásne kupé DB5. Dnes ide o auto šialenej hodnoty, ktorá sa dokáže bez problémov vyšplhať nad hranicu jedného milióna eur v prípade zachovalých kúskov. DB5 si zahralo v najviac filmoch zo všetkých bondových “služobákov” od starých až po tie moderné. Svoju kariéru začalo vo filme Goldfinger (Zlatý prst), Thunderball (Guľový blesk), GoldenEye (Zlaté oko), Tomorrow Never Dies (Zajtrajšok nezomiera), The Wolrd Is Not Enough (Jeden svet nestačí), Casino Royale, Skyfall, Spectre a zahrá si aj v najnovšom filme No Time to Die (Nie je čas zomrieť).

Zdroj: Carpixel
Zdroj: Carpixel

Hliníkový radový šesťvalec s objemom 4 litre prenáša(l) výkon 210 kW/286 koní na zadné kolesá cez 5-stupňovú manuálnu prevodovku ZF. Krásne znejúci motor pritom pracoval s trojicou karburátorov, no dokázal už v roku 1963 rozbehnúť auto na 232 km/h. Vyrobených bolo len 1 059 kusov a do tohto počtu sú zarátané varianty Vantage (výkon 325 koní) či verzie bez strechy.

George Lazenby (Aston Martin DBS)

Prvá generácia Aston Martin DBS sa v dnešných dňoch dostala do tieňa svojich moderných nasledovníkov. Podobne ako jeho “majiteľ”, aj DBS sa radí medzi menej známe prvky série filmov o agentovi 007. Raritný Aston sa objavil v dvojici Bondoviek a to vo filme On Her Majesty’s Secret Service (V službách jej veličenstva) a Diamonds are Forever (Diamanty sú večné).

Zdroj: Classic Driver

DBS bolo k dispozícii so 4-litrovým radovým šesťvalcom, ventilovým rozvodom DOHC a výkonom 209 kW/284 koní. Dva roky po premiére DBS prichádza na trh verzia DBS V8 s 5,3-litrovým osemvalcom, ktorý produkuje 239 kW/324 koní. Dohromady bolo medzi rokmi 1967 a 1972 vyrobených len 787 kusov.

Roger Moore (Lotus Esprit S)

Druhým najznámejším autom agenta 007 je bez pochyby Lotus Esprit S a to hral len v jedinom filme s názvom The Spy WHo Loved Me (Špión, ktorý ma miloval). Pokiaľ si teda nespomínate, že prečo sa Esprit zakorenil fanúšikom do ich spomienok takou silou, len vám pripomeniem, že v priebehu filmu sa z neho stala ponorka.

Zdroj: Supercars.net

Ťažké a silné Astony vystriedal Lotus s dvojlitrovým štvorvalcom a výkonom len 119 kW/160 koní, v silnejšej európskej verzii. Výkon motora posielala na zadné kolesá 5-stupnová prevodovka Citroën C35, ktorú využíval model Citroën SM alebo Maserati Merak. Čerešnička na torte technických údajov tohto auta? Suchá hmotnosť na úrovni 900 kilogramov.

Aston Martin V8 Vantage (Timothy Dalton)

Ultraľahký Lotus vystriedal ďalší Aston Martin. V8 Vangate bol prezývaný aj ako Britský “Muscle Car”. Elegantný svalnáč si zahral vo filme The Living Daylights (Dych života), kde sa v úvode snímku vyberie James Bond do Bratislavy za sovietskym generálom. Železná opona však filmárom návštevu Slovenska znemožnila a natáčanie sa teda muselo presunúť do Viedne.

Zdroj: Uncrate
Zdroj: Uncrate

Vráťme sa však k autu. Pod kapotou pracoval 5,3-litrový motor V8 s výkonom 291 kW/395 koní. Neskôr však pribudla verzia s 6,3-litrovým motorom V8, ktorý posielal na zadné kolesá 336 kW/450 koní. Nezávislé tuningové štúdiá však “vŕtali” motor až na 7 litrov a tam už končila všetka sranda. Týchto áut sa medzi rokmi 1977 a 1989 vyrobilo len skromné množstvo. 534 kusov sa rozdelilo v pomere 342 kusov v prospech kupé a 192 verzií bez strechy s prívlastkom Volante.

BMW Z8 (Pierce Brosnan)

Obdobie, kedy Bond presadol do BMW je podľa mnohých pomerne kontroverznou témou. Prvým BMW s agentom 007 za volantom bol roadster Z3. Najzaujímavejším Bondovým bavorákom bol však retro-hot rod Z8. Príliš veľa slávy si však na striebornom plátne neužil. Po niekoľkých minútach naháňačiek bol tento krásny roadster rozpílený na polovicu obrovskou pílou zavesenou z helikoptéry.

Zdroj: BMW
Zdroj: BMW

BMW Z8 malo svojím štýlom vzdávať hold krásnemu roadsteru BMW 507 z druhej polovice minulého storočia. Pod kapotou sídlil bláznivý 5-litrový motor V8, ktorý využíval aj uber-sedan BMW M5 generácie E39. Výkon 294 kW/400 koní putoval na zadné kolesá a na cestu poslal viac než 5 700 kópií tohto krásneho nuveau-retro modelu.

Aston Martin DB10 (Daniel Craig)

Vraciame sa do aktuálnej éry herca Daniela Craiga, ktorá sa opäť nesie v znamení modelov značky Aston Martin. DB10 vzniklo na objednávku filmárov a pozorné oko si nedokáže nevšimnúť, že jeho dizajn sa dostal do produkcie skrz model V8 Vantage. Auto bolo postavené na platforme predošlej generácie práve tohto modelu.

Zdroj: CAR Magazine

Pod obrovičiznou kapotou desiatich vyrobených kusov pracujú 4,7-litrové osemvalce s výkonom 321 kW/436 koní. Auto dokázalo zdolať šprint z pokoja na stovku za 4,3 sekundy aj keď Q pri odovzdávaní auta agentovi 007 uvádza klamlivý údaj 3,2 sekundy. Vo februári roku 2016 bola dvojica výstavných kúskov z desiatich vyrobených modelov pre film, vydražená za sumu 2,4 milióna libier.

NEPREHLIADNITE: