„Zetko“ oslavuje 50 rokov špeciálnou edíciou

83

Prvá generácia športového kupé s písmenom „Z“ v označení, model 240Z, mala premiéru pred 50 rokmi na autosalóne v New Yorku. Presne na rovnakom mieste Nissan predstavil „výročnú“ edíciu modelu 370Z.

Špeciálny model upúta najmä svojím „bojovým pomaľovaním“, ktoré vzdáva poctu pretekárskemu Datsunu 240Z z týmu Brock Racing Enterprises. Práve tomuto auto so šťastným číslom 46 sa podarilo s Johnom Mortonom za volantom niekoľkokrát zvíťaziť na Americkom národnom šampionáte SCCA. Nissan 370Z 50th Anniversary Edition bude k dispozícii iba v dvoch farbách: v bielej s červenými polepmi a v striebornej v kombinácii s čiernymi dekoráciami.

Zberateľský kúsok

Okrem spomínaného unikátneho lakovania je táto špeciálna edícia charakteristická 19-palcovými diskami kolies s červenou linkou. Rozpoznáte ju aj vďaka víťazným vavrínom, ktoré lemujú emblém „Z“ na blatníkoch. Doplnené sú nápisom „50th“. Originálne a veľmi vydarené sú aj poťahy sedadiel. Nápisy „50th Anniversary“ nájdete aj v interiéri – na koberčekoch a na stredovom tuneli pred radiacou pákou.

Pod kapotou bezo zmeny

Bohužiaľ, motora sa zmeny netýkajú. Nemyslím si ale, že by to bol dôvod na smútok. Veď tých 328 koní, ktorý produkuje poctivý atmosférický šesťvalec s objemom 3,7 litra sa bez problémov dokáže postarať o poriadnu porciu zábavy za volantom. Veď z nuly na stovku zrýchľuje za 5,3 sekundy. Otázne však je, či sa vôbec táto špeciálna edícia dostane do Európy.