Zabudnite na Hilux. Skutočne najväčší pick-up od Toyoty má novú generáciu

10635
Zdroj: TS Toyota

V Európe je najznámejším pick-upom Toyoty určite Hilux. Model preslávil televízny Top Gear, ktorý ukázal, že je prakticky nezničiteľný najmä potom, čo naštartoval aj po páde z niekoľkých poschodí. Stal sa tak symbolom odolnosti, terénnych možností a s 8. generáciou získal komfort SUV-čka.

No v krajinách, kde medzi autami prevládajú terénne vozidlá – USA, Kanada, Austrália či Juhoafrická republika – je ponuka Toyoty v segmente  bohatšia. Tento rok debutuje nová generácia americkej Tundry s hybridným pohonom. Okrem nej má však Toyota pick-upov ešte viac – zoradili sme ich od najväčšieho po… najstarší.

1. Toyota Tundra

Zdroj: TS Toyota
Zdroj: TS Toyota

Nová Tundra, čiže tretia generácia najväčšieho pick-upu Toyoty, bude mať na americkom trhu premiéru v decembri tohto roku. Automobilka už teraz zverejnila množstvo informácií o novom modeli. Najdôležitejšou novinkou je rámová platforma GA-F zo série TNGA, nový 3,5-litrový motor i-FORCE, čiže V6 s hliníkovým blokom, dvoma turbínami s výkonom 395 k a krútiacim momentom 650 Nm, a ten istý motor v hybridnom systéme s celkovým výkonom 443 k a krútiacim momentom 790 Nm.

Zdroj: TS Toyota
Zdroj: TS Toyota

Oba pohony umožňujú ťahať príves s hmotnosťou 5,5 tony. Rozmery nového modelu ešte nie sú známe, ale Tundra predchádzajúcej generácie mala od 5,3 m do 6,3 m. Je tiež známe, že auto dostalo 14-palcovú dotykovú obrazovku, 13,2-palcový displej prístrojového panela a najnovšiu generáciu bezpečnostných systémov Toyota Safety Sense 2.5.

2. Toyota Tacoma

Zdroj: TS Toyota
Zdroj: TS Toyota

Druhý americký pick-up japonskej značky Tacoma dostal pre rok 2022 dve nové špeciálne verzie. Tacoma TRD Pro je auto, ktoré je ešte lepšie pripravené na prepravy ťažkého tovaru v teréne.  Verzia, ktorú vyvinula športovo-offroadová sekcia americkej Toyoty, má vyvýšené zavesenie kolies, kované hliníkové priečne ramená, tlmiče  FOX Internal Bypass, špeciálne kolesá a svalnatý dizajn od spoločnosti CALTY Design Research.

Zdroj: Toyota
Zdroj: Toyota

Tacoma Trail Edition 4×4  má takisto vyššie zavesenie kolies, plus uzávierku zadného diferenciálu, kryty podvozku a uzamykateľné úložné priestory na stranách nákladného boxu. Auto môže poháňať benzínový 4-valcový motor 2,7 l s výkonom 161 k alebo motor V6 3,5 l s výkonom 282 k. Dĺžka vozidla je od 5,4 m do 5,7 m.

3. Toyota Hilux

Zdroj: TS Toyota
Zdroj: TS Toyota

V Európe práve debutoval nový Hilux po facelifte. Už ôsma generácia automobilu získala okrem modernejšieho vzhľadu aj novú verziu multimediálneho systému s Apple CarPlay® a Android Auto™, aj novú špičkovú verziu Invincible. Ďalšou novinkou je 2,8-litrový naftový motor známy z modelu Land Cruiser s výkonom 204 k a krútiacim momentom  500 Nm, ktorý zrýchli na stovku za 10,1 s. Na výber je tiež súčasný motor 2,4 l s výkonom 150 k. Oba motory umožňujú ťahať príves s hmotnosťou do 3,5 tony.

4. Land Cruiser 79

Zdroj: TS Toyota
Zdroj: TS Toyota

Čo má spoločné Land Cruiser s pick-upom? Pre obyvateľov Austrálie alebo Juhoafrickej republiky veľmi veľa. V týchto krajinách nie je Land Cruiser iba pohodlný model 150 známy v Európe, či mohutný model 200, ktorý onedlho nahradí nová generácia s označením 300. Tu poznajú model 70 s klasickou, nezničiteľnou konštrukciou, ktorý vyrábajú od roku 1984. V predaji je okrem iného aj s karosériou pick-up so symbolom 79.

Zdroj: Toyota
Zdroj: Toyota

Toto auto s jednoduchou konštrukciou je spoľahlivé, odolné voči nepriaznivým podmienkam. Samozrejme, bolo mnohokrát modernizované, ale stále zostáva dokonalým autom na prácu v ťažkom teréne – na farme, stavenisku alebo v bani. Ponuka jeho motorov je pomerne veľká – zahŕňa 4,0-litrový benzínový s výkonom 231 koní, 4,2-litrový vznetový motor s výkonom 127 k, ako aj vznetový motor V8 4,5 l s výkonom 205 k.

Mrkni naše nové video: