Z Krajiny vychádzajúceho slnka prichádza nová Mazda2

639

Najmenší model automobilky Mazda sa konečne dočkal novej generácie v podobe súčasného dizajnu Kodo. Mazda2 (na japonskom trhu sa predáva pod názvom Demio) tak svojím exteriérom pekne zapadne do portfólia výrobcu. Tú krásnu kombináciu oblín a hrán si prepožičiava od konceptu Hazumi, ktorý predpovedal jej vzhľad.

Pohľad do interiéru na prvý dojem prekvapí… v dobrom slova zmysle. Okrem výklenku pre budíky sa palubná doska ťahá v jednej jedinej línii.. Jej začiatok a koniec vkusne vymedzujú otočné prieduchy klimatizácie. V strede palubovky tróni obrazovka infotainmentu, ktorú možno ovládať otočným ovládačom na stredovom tuneli. Okrem nej je tu aj head-up displej. Interiér Mazdy2 by sme mohli označiť za najjednoduchší a zároveň najkrajší v segmente malých áut.

Ako i väčší súrodenci Mazda3 a Mazda6 ťažšia z technológii Skyactiv, “krpec” nie je výnimkou. Vďaka nim má byť dvojka ľahkým autom a úsporným automobilom. V závislosti od typu trhu výrobca ponúkne novú Mazdu2 s tromi motormi. Najmenším bude 1,3-litrový zážihový štvorvalec (samozrejme bez turba), nad ním sa uhniezdi atmosferický benzínový agregát s objemom 1,5 litra s výkonom rovných 100 koní (74 kW) a vrchol by mala tvoriť nová naftová “jedna-päťka” s výkonom 105 koní (77 kW). Na výber bude manuálna šesťstupňová alebo automatická prevodovka.

Európska verzia by sa mala prestaviť v októbri na parížškom autosalóne a jej predaj má začať koncom roka. V japonskom Hofu sa výroba Mazdy2 už začala.

Japonci vypustili oficiálne fotografie novej Mazdy2. Jej produkcia už aj začala.