Vyše 1000 kilometrov na jednu nádrž vodíka! Toyota Mirai rozdrvila svetový rekord

1131
Zdroj: TS Toyota

Batériové elektrické autá sú stále najúčinnejším druhom pohonu, no aj pohon na vodík má svoje prednosti. Tými je napríklad možnosť natankovať za čas porovnateľný s vozidlami hnanými na ropné produkty a prejsť relatívne dlhú vzdialenosť. A ako nedávno zistila Toyota, vie ísť o veľmi veľkú vzdialenosť!

V tomto ohľade sú autá na vodíkový pohon lepšie ako ich elektrické náprotivky. Preto je tiež dôležité vedieť, ako ďaleko môže vodíkové auto prejsť. Toyota Mirai bola podrobená testu na parížskom vodíkovom veľtrhu a prišla s vynikajúcim výsledkom!

A čo na Mirai hovoríme my?

Japonský sedan najazdil 1 003 km bez toho, aby musel natankovať palivo. V neupravenom stave auto opustilo vodíkovú stanicu HysetCo v Orly 26. mája so štyrmi členmi spoločností Toyota Motor Europe a Toyota France. Tri nádrže Mirai, ktoré obsahovali celkovo 5,6 kg vodíka teda stačili na prejdenie viac ako tisíckilometrovej jazdy!

Vodík dodávala francúzska spoločnosť zaoberajúca sa priemyselnými plynmi Air Liquide a z jeho výroby nevychádzali žiadne emisie až po použitie vo vozidle. Priemerná spotreba vodíka v modeli Mirai bola počas celej cesty len 0,55 kg / 100 km. Súčasný rekord Hyundai Nexo bol tým pádom prekonaný až o 115,5 kilometra!

Mrkni naše nové video: