Volkswagen Arteon ABT: Umenie zlosti

4231

Tuning od nezávislej nemeckej značky ABT neobchádza skoro žiadny model z portfólia Volkswagenu. Hádam sme si len nemysleli, že ABT obíde excentrický Arteon. Tak, to pŕŕŕŕ…

ARTeon ABT „aneb“ Umelec Cholerik

Tuningový barák ABT vzal zaujímavejšieho bračeka Passata a začal do neho šťuchať palicou. Elegantné línie Arteonu bezpochyby zostali, no pribudlo niekoľko aerodynamických prvkov a niektorých, ktoré sú len na okrasu a majú zvýrazňovať hnev.

Žiadnu paniku. ABT vám predá k malým kotúčom aj o číslo menšie disky. Nech sa zbytočne nestrácajú.

Pokiaľ vám ale niečo na fotografiách nesedí, nie ste sami. ABT zvolilo pri úprave Arteonu skutočne obrie disky. Priemer 19 palcov ale vizuálne celkom nesedí so základnými brzdnými kotúčmi. Pokiaľ však nemáte v pláte dokupovať väčšie kotúče, ABT vám bez problémov predá disky s menším priemerom.

Len povrchne? To si vyhoďte z hlavy…

Toto je Nemecko. Tam sa veci robia poriadne! To znamená, že nepribudol len agresívny bodykit, ale aj pár koní pod kapotu. ABT vzalo Arteon s najsilnejšou motorizáciou v podobe štvorvalcového turbomakača 2.0 TSI. Výkon 206 kW/280 koní ktoré krotí pohon všetkých kolies 4Motion, vyšlahali nemeckí tuneri až na 243 kW/331 koní.

Diskrétny rozhodne zostal…aj s poriadnou porciou výkonu pod kapotou

Taktiež padlo za obeť niekoľko milimetrov svetlej výšky vďaka tuhšiemu odpruženiu a zníženému podvozku. Človek by mohol aj zapochybovať, či si bude tento dodatočný podvozkový tuning rozumieť s adaptívnymi tlmičmi, no ABT nie sú žiadni amatéri. Ich aktuálny životopis počíta so spoluprácou s Audi na programe Formula E, či na ingolstadtských DTM špeciáloch.

Sila Arteonu bola práve v jeho diskrétnosti. Tá zostala aj nepriek šelme pod kapotou rozhodne zachovaná.