VIDEOTEST: Suzuki Vitara | Čo sa zmenilo po facelifte?

441

Suzuki Vitara patrí nielen medzi najpredávanejšie SUV-čka, ale už niekoľko rokov sa radí medzi najpredávanejšie autá na Slovensku. Po troch rokoch prišla na trh jej modernizovaná verzia a my sme bolí zvedaví, čo sa zmenilo.

Na prvý pohľad sa totiž rozdiely hľadajú dosť ťažko. Pri pohľade spredu je vidno len novú masku chladiča a mierne pozmenený nárazník. Zadný nárazník je tiež trochu iný, no asi najvýraznejšou zmenou sú zadné svetlá, ktoré nielenže majú inakší tvar, ale využívajú aj LED technológiu s úplne novou grafikou. Okrem tohto nechýba ani „faceliftová povinná jazda“ – nové vzory diskov kolies a dva nové odtiene laku karosérie – tento náš pekný žltý, ktorý sa volá „Solar Yellow Pearl Metallic“, a hádam ešte krajší modrý s názvom „Ice Grayish Blue Metallic“.

Hlavne nenápadne

Vo vnútri to na prvý pohľad tiež vyzerá tak, že sa toho veľa nezmenilo. Nové sú napríklad poťahy sedadiel, no rozdiel je viac cítiť ako vidieť. Japonci v interiéri totiž použili kvalitnejšie materiály, čo si môžete všimnúť napríklad aj na vrchnom diele palubnej dosky. Nový je dizajn analógových hodín v strede palubnej dosky a zmenila sa aj grafika budíkov na prístrojovom paneli. V jeho strede ponovom nájdete farebný displej palubného počítača s uhlopriečkou 4,2 palca. Má množstvo funkcií – okrem priemernej spotreby vám vie ukázať aj také veci ako intenzitu brzdenia či akcelerácie, aktuálny výkon a krútiaci moment, ale aj momentálne preťaženie a jeho smer. Všetko sú to hračičky, ktoré dobre vyzerajú, len či nebudú príliš rozptyľovať pozornosť… namiesto nich by som skôr privítal údaj o priemernej rýchlosti.

Vrchný diel palubnej dosky je ponovom vyrobený z mäkčeného plastu.

Downsizing nezastavíš

S faceliftom sa výrazne zmenila ponuka motorov. Aj Suzuki zjavne podľahlo davovej psychóze a z ponuky vyradilo naftový motor. Zmizla aj atmosférická benzínová „jedna-šestka“ a na jej miesto prišiel jednolitrový trojvalec BoosterJet s turbom a priamym vstrekovaním paliva. Nechýba mu ani filter pevných častíc, vďaka čomu spĺňa najnovšie európske emisné normy. Produkuje 82 kW (112 k). Druhým motorom v ponuke je nami testovaná prepĺňaná „jedna-štvorka“, ktorú už ale poznáme z Vitary S. Tá je už mimochodom minulosťou. 140-koňový motor, ktorý poháňa aj Swift Sport, tak môžete mať aj v bežnej Vitare. Tento agregát pritom dokáže aj z väčšej a ťažšej Vitary urobiť celkom svižné auto.

Motor zo Swiftu Sport s výkonom 140 koní už môžete mať aj v bežnej Vitare.

Na druhej strane, nemôžete čakať, že 140-koňová „jedna-štvorka“ s turbom bude jazdiť za šesť litrov. Teda bude! Nie presne za 6, ale zhruba 6,3 l/100 km si od vás vypýta mimo mesta. V meste sa však spotreba pohybuje okolo ôsmich litrov. Na diaľnici, kde otáčkomer pri rýchlosti 130 km/h ukazuje 3 000 ot./min., nám palubný počítač vyrátal priemer 8,3 l/100 km.

Pochvala za štvorkolku

Väčšina ľudí v tomto segmente nevyžaduje pohon 4×4, takže majorita výrobcov ho v tejto triede ani neponúka. Môj obdiv patrí tým, ktorí ho majú a Suzuki je jedným z nich. Dali si tu námahu a Vitaru vyvinuli aj s pohonom 4×4. Je to investícia, ktorú nie sú ochotní platiť všetci výrobcovia a práve preto má Suzuki môj rešpekt. Poteší tiež skutočnosť, že pohon všetkých kolies, ktorý v Suzuki volajú Allgrip, môžete mať s obidvomi motormi. V prípade „jedna-štvorky“ si dokonca môžete vyberať aj prevodovku.

Režimy pohonu Allgrip sa prepínajú ovládačom na stredovom tuneli.

Bezpečnosť nadovšetko

V rámci modernizácie narástol počet asistenčných systémov, čím sa zvýšila aktívna bezpečnosť auta. Systém slúžiaci na zabránenie zrážky, prípadne zníženie jej následkov, ponovom využíva vyspelejšie technológie. Doteraz využíval mikrovlnný radar, no po facelifte používa dva senzory – kameru a laserový snímač. Okrem áut už nová Vitara navyše registruje aj chodcov. Nechýba systém na udržiavanie v jazdnom pruhu, rozpoznávanie dopravných značiek či indikácia únavy vodiča. Novinkou je asistent sledovania mŕtveho uhla, systém kontroly situácie za vozidlom, ako aj rozpoznávanie dopravných značiek.

Resumé

Suzuki sa pri Vitare zjavne držalo hesla: „Čo je dobré, netreba meniť“. Možno sa v rámci faceliftu nezmenila do takej miery, ako by ste to od nej očakávali, no nemyslím si, že to potrebovala. Svedčia o tom nielen spomínané predajné úspechy, ale fakt, že aj po vyše troch rokoch od spustenia predaja patrí stále medzi najlepšie autá vo svojej triede minimálne čo sa týka pomeru ceny a úžitkovej hodnoty. No a ak si ju objednáte aj s pohonom 4×4, čo je podľa mňa pri SUV viac-menej povinnosť, nebude to len rodinné presúvadlo, ale na snehu či na štrku vám možno vyčarí aj nejaký ten úsmev na tvári.

Základná cena modelu – Suzuki Vitara 1.0 BoosterJet 2WD Comfort: 14 790 €
Základná cena testovanej verzie – Suzuki Vitara 1.4 BoosterJet 4WD Elegance: 20830 €
Záruka: 3+7 rokov na motor a prevodovku / 100 000 km (rozšírenie za príplatok)

Registračná daň: 210 €

Technické údaje 
Motor
Typ motora:radový, zážihový
Valce/ventily:4/16
Zdvihový objem [cm3]:1373
Najvyšší výkon [kW (k)/ot./min.]:103 (140)/5500
Najvyšší krút. moment [Nm/ot./min.]:220 /1500-4000
Prevádzkové vlastnosti
Maximálna rýchlosť [km/h]:200
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s]:10,2
Spotreba - mesto/mimo/kombi [l/100 km]:-/-/7,5
Rozmery a hmotnosti
Batožinový priestor [l]:375/1120
Objem nádrže [l]:47
Prevádzková hmotnosť [kg]:1195-1240
Rozmer pneumatík:215/55 R17
Dĺžka [mm]:4175
Šírka [mm]:1775
Výška [mm]:1610
Rázvor [mm]:2500