VIDEO: Pozrite sa, ako dá sériový Golf GTI Clubsport 296 km/h (na stodesiatke)

2319

Volkswagen Golf GTI Clubsport sme už mali v našom typickom autográtisáckom teste, čiže sa nedá úplne povedať, že by nás jeho výkony prekvapili. Motor EA888 je veľmi potentný a ani v Clubsporte zo seba nedáva stále svoj najvyšší výkon, ten je rezervovaný pre Cupry a modely s označením “R”.


Ako je však možné, že tento Golf prekonal svoj vlastný obmedzovač rýchlosti? Vysvetlením je fyzika.

Trocha z kopca

Za istých okolností môže byť tento kompakt skutočne rýchlejší, ako by mal byť. Tento Golf GTI Clubsport takmer prekonal hranicu 300 km/h, pričom podľa digitálneho tachometra dosiahol vrchol v 296 km/h. 

TEST: Volkswagen Golf GTI Clubsport: Nudný test

Ako je to možné? Môže za to predovšetkým gravitácia – v momente, keď auto dosiahlo rýchlosť 240 km/h sa cesta začala zvažovať z kopca. Obmedzovač rýchlosti sa totiž spolieha na senzory, a po dosiahnutí vopred stanovenej hraničnej hodnoty maximálnej rýchlosti tieto snímače odošlú informácie do riadiacej jednotky motora, ktorá potom obmedzí prietok paliva a vzduchu.

Obmedzí ich však na takú hodnotu, na ktorej bude auto stále schopné ísť 250 km/h po rovine, čiže ak bude v danom momente fyzika vaším spojencom, ako to bolo v tomto prípade, niekoľko kilometrov za hodinu navyše nebude problém. Či už to ale nebude problém so zákonom, to je otázka ďalšia – na prístrojovom paneli totiž svieti stále cifra 110. Ups!

Mrkni naše nové video: