VIDEO: Aj superšport za 3 milióny potrebuje nastaviť airbag. Bolia z toho oči

991

Pre ortodoxných fanúšikov rýchlej jazdy, ľahkých materiálov, atmosférických motorov a vetrákov, ktoré vysávajú vzduch spod podvozka je Gordon Murray Automotive T.50 známa vec. Pre ostatných je to božské auto, ktoré stvoril človek stojaci za McLarenom F1. Pri nárazových testoch sú si ale všetci rovní.

Z niektorých testov, ktoré GMA T.50 na videu predvádza, naozaj bolia oči.

Kalibrácia airbagu

Je pravda, že superšportové automobily podobné T.50, ktoré sú vyrábané prevažne v malých sériách, majú trocha voľnejšie požiadavky na bezpečnosť, než bežné rodinné autá predávané v desiatkach tisíc kusov. Na druhej strane, aj malosériový superšport musí mať správne nakalibrovaný airbag, keďže nechcete, aby sa vám počas jazdy spustil pri rýchlom prejazde koľajníc, či zabral celý výhľad, keď síce zoberiete predným nárazníkom diviaka, no pokračujete ďalej v rýchlosti asi 70 km/h.

To sa, prirodzene, nedá nastaviť lepšie a efektívnejšie, než komplexným testom v reálnom svete a na skutočných prekážkach. To znamená, že v Gordon Murray Automotive museli zobrať testovací exemplár XP1 a prejsť s ním cez všetky možné prekážky, ktoré sa v reálnom svete môžu ocitnúť. GMA T.50 si tak prešla štrkovým násypom, železničným priecestím, stretlo na ceste diviaka… Veď sa pozrite sami. Ale nevravte, že sme vás nevarovali, keď vás budú bolieť oči…

Mrkni naše nové video: