V Aston Martin vyvinuli „vše vidiace“ spätné zrkadlo – pošlú mŕtve uhly do histórie?

711

Typické „achilovky“ moderných áut súvisiacich so širokými strešnými stĺpikmi riešili donedávna vo veľkej miere senzory či parkovacie kamery. Automobilka Aston Martin spolu s americkou spoločnosťou Gentex Corporation vyvinula nový systém spätných zrkadiel, ktoré by mohli dať navždy zbohom mŕtvym uhlom.

Aston Martin a Gentex Corporation totiž skombinovali riešenie, ktoré nebolo doposiaľ v boji s mŕtvymi uhlami použité. Inovatívny systém kombinuje digitálne spätné zrkadlo a spätné kamery.

Toto riešenie plánuje automobilka využívať na nových modeloch predávaných v budúcnosti. Aktuálne bolo dokonca aplikované na vlajkovú loď značky DBS Superleggera.

Nový pohľad na starý problém

Nové riešenie predstavuje rozšírenú technológiu CMS (Camera Monitoring System), ktorou sa zaoberá práve americká technologická spoločnosť Gentex Corporation už niekoľko rokov. Aplikácia v prípade modelu Aston Martin využíva trojicu kamier, ktorých obraz sa premieta do spätného zrkadla.

Dvojica kamier umiestnená do rohov spätného zrkadla sníma obraz po stranách vozidla. O hlavný, teda prostredný pohľad, sa stará kamera umiestnená na streche. Postranné spätné zrkadlá zostávajú v klasickej podobe.

Rozdelenie úloh pri vývoji systému bolo nasledovné: Gentex sa postaral o vývoj a funkciu systému, Aston Martin zas o dizajn a čo najelegantnejšie prevedenie celého riešenia. Technológia a jej aplikácia bude predstavená na nadchádzajúcom veľtrhu spotrebnej elektroniky CES v Las Vegas.