Nie, nesnívate! Hyperkáru Aston Martin Valkyrie práve testujú v premávke

1032
Zdroj: Aston Martin

Je zvláštne vidieť hyperauto, ktoré sa do posledného momentu premiéry tvárilo ako odvážna štúdia, brázdiť vozovky britských ostrovov. Poznávacie značky jej síce nepristanú a geniálny inžinier Adrian Newey by ich určite najradšej zo svojho aerodynamického veľdiela strhol zubami. Aston Martin Valkyrie však žije a bude žiť medzi nami.

Len dve masové automobilové značky sa ešte vo veľkom hlásia k atmosférickým motorom V12. Od Ferrari si ešte stále môžete kúpiť 6,3-litrový dvanásťvalec v 812 Superfast alebo GTC4 Lusso a Lamborghini vám ponúka úžasnú cestnú stíhačku menom Aventador. To isté platí aj pre limitované špecialitky týchto značiek.

Zdroj: Aston Martin
Zdroj: Aston Martin

Aston Martin podľahol downsizingu a svoj 5,9…teda, 6-litrový atmosférický motor V12 zmenšil na 5,2 litra s dvojicou turbodúchadiel. Jeho špeciálne edície modelov akými sú Vulcan alebo Valkyrie však žiadne turbodúchadlá nepotrebujú.

Vlk medzi ovcami

Prvý krát sa Aston Martin Valkyrie predstavil verejnosti v pohybe na vlaňajšej Veľkej cene Británie na okruhu Silverstone. V tej dobe malo však auto polepy na motív farieb tímu Red Bull F1. Dnes sa už premáva medzi Hyundaimi, Volkswagenmi a Bavorákmi po britských diaľniciach a cestách prvej triedy.Samotné auto je výtvorom už spomínaného inžinierskeho génia Adriana Neweyho, ktorý je známy ako šéf inžinier pretekárskeho tímu Red Bull F1.

Zdroj: Red Bull
Zdroj: Red Bull

Pokiaľ by vám ale uchádzali spojitosti, Red Bull a Aston Martin majú v tomto smere pomerne rozsiahlu spoluprácu a tak si mohli v Gaydone tohto inžinierksho mága požičať. Valkyrie vznikalo pomerne dlhú dobu a hlavne kvôli tomu, že ešte do vlaňajšieho autosalónu v Ženeve sa Newey „hral“ s aerodynamikou auta, ktoré má byť najpokrokovejším modelom značky v tejto oblasti.

Jazda Valkýr

Je vám toto meno povedomé? Tak si pripomeňme prečo. Aston Martin Valkyrie má úžasné meno, ktoré vychádza zo severskej mytológie. Valkýry totiž vyberali na bojiskách duše padlých vojakov, ktoré sú hodné Valhaly, teda, raja severskej mytológie. To odzrkadľuje aj fakt, že sa za jej volant neposadí len tak hocikto. Hlavne z toho dôvodu, že ide o výnimočný a exkluzívny stroj.

Zdroj: Aston Martin
Zdroj: Aston Martin

Auto má totiž pod svojou dychberúcou karosériou hybridné pohonné ústrojenstvo, ktoré kombinuje elektrický pohon a atmosférický motor V12. Kombinovaný výkon má dosahovať šialených 853 kW/1160 koní pri stratosferických 11 000 otáčkach. Značka Aston Martin zahájila klasické cestné testovanie a spoločne s tímom Red Bull Advanced Technologies sa s autom vydali do okolia okruhu Silverstone v okrese Northamptonshire.

Zdroj: Aston Martin
Zdroj: Aston Martin

Neprinášame vám len dobré správy. Prví zákazníci už síce s napätím očakávajú svoje multimiliónové Astony vo svojich garážach, pretekárska verzia určená do kategórie prototypov seriálu vytrvalostných pretekov (WEC) dostala „červenú“. „Aston Martin Valkyrie sme do WEC a 24 hodín v Le Mans zapísali s výhliadkou súperenia proti rovnako zameraným vozom a podobne zmýľajúcim výrobcom. Situácia sa ale zmenilaa pre nás je teda rozumné sa na chvíľu zastaviť a premyslieť si naše možnosti“, povedal riaditeľ značky Aston Martin Andy Palmer.

NEPREHLIADNITE: