Toyota Supra Paula Walkera ide do aukcie! Hviezda Rýchlo a zbesilo nebude lacná

9790
Zdroj: TS Toyota

Ktorý fanúšik áut by nepoznal ostro oranžovú Toyotu Supra A80 agenta Briana O’Connera? O Rýchlo a zbesilo si môžete myslieť čo chcete, no faktom zostáva, že najznámejšiu Supru na svete si budete môcť kúpiť na aukcii spoločnosti Barrett-Jackson už od 17. do 19. júna 2021 v Las Vegas.

Supra štvrtej generácie ponúknutá na predaj je jedným z ôsmich exemplárov, ktoré boli použité pri nakrúcaní prvej časti filmovej série Rýchlo a zbesilo.

Zdroj: TS Toyota
Zdroj: TS Toyota

O’Connerova Supra

V tomto konkrétnom aute Paul Walker skutočne nakrúcal niektoré scény, preto je na trhu zberateľských automobilov z tých senzačnejších zjavov. V roku 2015 bola vydražená iná Supra z nakrúcania prvej časti filmu za 185-tisíc dolárov, hoci v nej Paul Walker nesedel ani raz.

Zdroj: TS Toyota
Zdroj: TS Toyota

Auto, ktoré ide do dražby teraz, je najdrahším exemplárom Supry, aká bola kúpená pre potreby filmu. Pod kapotou vozidla z roku 1994 pracuje preplňovaný motor 2JZ-GTE so šiestimi valcami a objemom tri litre, spárovaný so 4-stupňovou automatickou prevodovkou. Tento motor je obľúbenou jednotkou tunerov vďaka svojej odolnosti a ľahkej úprave, o čom sa napokon dozvedáme aj z filmu. O tom, že auto agenta Briana O’Connera nie je sériovou Suprou, svedčia bočné prahy, predný spojler Bomex, mohutné hliníkové zadné krídlo APR a 19-palcové kolesá Racing Hart M5 Tuner značky Dazz Motorsport.

Zdroj: TS Toyota
Zdroj: TS Toyota

Dva roky po prvej sérii sa auto objavilo aj v druhej časti série Rýchlo a zbesilo 2 ako  Slap Jackova Supra zlatej farby. Neskôr jej opäť vrátili oranžovú farbu z Lamborghini Diablo, Candy Orange, známu z prvej časti. Na karosériu sa vrátila aj nálepka Nuclear Gladiator autora Troya Lee. Aukčný dom Barret-Jackson potvrdzuje pravosť automobilu certifikátom.

Zdroj: TS Toyota
Zdroj: TS Toyota

Toyotu Supra štvrtej generácie A80 sériovo vyrábali od mája 1993 do augusta 2002. S ukončením predaja tohto modelu sa na niekoľko rokov z trhu stratila, až do premiéry  modelu GR Supra A90 v roku 2019. Išlo o najsilnejšiu a najagresívnejšiu generáciu v jej doterajšej histórii. Automobil bol aj v sériovej verzii vybavený veľkým zadným spojlerom a mal nadčasový športový dizajn, ktorý aj dnes vyzerá veľmi moderne.

Ale najväčšou senzáciou tohto automobilu boli motory. 3,0-litrový atmosférický motor so 6 valcami 2JZ-GE a twin-turbo 2JZ-GTE, ktorý vo svojej najsilnejšej verzii vyvinul výkon 324 k pri 5600 ot/min a krútiaci moment 427 Nm pri 4000 ot/min. Motory 2JZ Toyoty sú medzi tunermi oceňované pri driftovaní, kde z nich neraz vytláčajú aj 1000 koní.