Toto je 10 najdrahších dielov: Ak vám tieto súčiastky odídu, zaplatíte tisíce

12671
Zdroj: Photodune.com

Kupujete alebo vlastníte staršie auto? Nepodceňte údržbu. Zanedbávanie týchto súčiastok vám spôsobí vietor v peňaženke.

Auto je vo svojej podstate spotrebný materiál. Ale pre mnohých z nás je aj miláčikom. Či tak či onak, opravy rovnako “zabolia” všetkých. Najmä, ak sa pokazí týchto 10 vecí. Ceny sú len približné, v rámci jednotlivých značiek sa líšia. Rovnako je rozdiel, či kupujete originálny diel alebo takzvaný aftermarket.

10. Kompresor klimatizácie

Túto súčiastku vo svojom aute v príncípe nepotrebujete. Aspoň teraz. V lete by mnohí z nás boli za fungujúcu klimatizáciu schopní aj vraždiť.

Cena približne: 450 €

9. Brzdový systém

Okej, brzdové doštičky nie sú až takou položkou. Kotúče už sú väčšou položkou. Avšak brzdový systém je to najhoršie, čo sa vám môže pokaziť. Nádržky, čerpadlá… Je toho dosť.

Cena približne: 900 €

8. Katalyzátor

Zdroj: Wikipedia
Zdroj: Wikipedia

Čistenie výfukových plynov prostredníctvom katalyzátora funguje už roky. Prvé použitie sa datuje do 19. storočia, no masové nasadenie zaznamenávame až v 70. rokoch minulého storočia. V katalyzátore sa nachádzajú drahé kovy ako napríklad platina. Aj preto dokážu byť veľmi drahé.

Cena približne: 1 300 €

7. Hlava valcov

S týmto sme už v našej redakcii skúsenosti mali, bohužiaľ. Prasknutá hlava valcov je problém, ktorý trápi mnohých. Symptómy ako chladiaca kvapalina v oleji alebo “ukašľané” štartovanie sú len jedny z príkladov.

Cena približne: 1 800 €

6. Vačkový hriadeľ

Porucha vačkového hriadeľa nie je taká obvyklá. No jeho fungovanie je pre motor podmienkou chodu. Takže pri tejto oprave rozhodne nebudete môcť váhať.

Cena približne: 2600 €

5. Pruženie

Pružiny, tlmiče, gumené súčasti… Výmena pruženia na všetkých štyroch kolesách dokáže byť poriadne drahá.

Cena približne: 3500 €

4. Airbagy

Zdroj: Honda
Zdroj: Honda

Hovorí sa, že ak vybuchnú airbagy, auto môžeme rovno považovať za zničené. Samozrejme, súvisí to najmä s devastáciou, ktorá pri nehode vznikne. Ale airbagy sú tiež obrovská položka. A najmä dnes, keď počet airbagov na palube bez problémov prekračuje 10.

Cena približne: 3500 €

3. Prevodovka

Zdroj: David Dejvo Schun
Zdroj: David Dejvo Schun

Asi nemusíme vysvetľovať, že bez fungujúcej prevodovky bude auto extrémne nebezpečné. Ak sa vôbec pohne. Najdrahšie sú pritom automatické prevodovky, pri ktorých vaša peňaženka naozaj zaplače.

Cena približne: 4500 €

2. Batéria hybridného auta

V tomto článku sa rozprávame o aute so spaľovacím motorom. A presne takým je aj hybrid. Ak sa vám pokazí batéria na takomto aute, pravdepodobne budete elektrifikáciu preklínať až do smrti.

Cena približne: 5300 €

1. Kompletný motor

Asi tušíte, že najdrahšou výmenou je kompletný motor. Blok motora až taký drahý nie je. No ďalej potrebujete vstrekovače, ventily, vačky a ďalšie súčiastky, ktoré sa dokopy vyšplhajú takmer na cenu nového auta.

Cena približne: 8500 €