Robíte jarné čistenie auta? Pozor na týchto 5 chýb

2573
Zdroj: Unsplash

Každé auto si zalúži opateru. Ak sa venujete jarnému čisteniu, tieto veci rozhodne nezanedbajte.

Konečne prišlo počasie a ideálne podmienky na jarné upratovanie. Je čas konečne vyčistiť tie zablatené koberčeky, prezuť plecháče na tie sexy letné disky a poriadne auto vyumývať od soli. Každý, kto má k svojmu autu vzťah, berie jar ako zrod nového života. Ak sa snažíte trochu sviežosti svojmu autu vdýchnuť aj vy, rozhodne sa vyvarujte týmto chybám.

Zimná zmes je len na zimu

Jasné, ak máte v aute zimnú vodu do ostrekovačov, nemusíte ju teraz naschvál vypúšťať. Rozhodne by ste však mali používať v lete letnú a v zime zimnú. Letnú v zime nepoužívame preto, lebo by mohla primrznúť. Vedeli ste, že letná zmes má tiež svoje špeciálne aditíva, pre ktoré by ste ju mali používať? Napríklad efektívne zmýva hmyz, na ktorý je zimná zmes krátka.

Zdroj: Unsplash
Zdroj: Unsplash

Okná treba umyť aj zvnútra

Najmä na čelnom skle sa po čase používania môže objaviť povlak. Okno potom vyzerá zahmlene a zlepšeniu výhľadu nič nepomáha. Je to preto, lebo z palubnej dosky sa môžu odparovať niektoré prípravky na olejovej báze, ktoré skondezujú práve na čelnom skle. Navyše, v zime ho neustále rozmrazujeme, a teda ofukujeme. Maličké čiastočky sa teda v zime zbierajú o to rýchlejšie. Ak robíte jarný refresh, určite umyte okná aj zvnútra.

Klíma nie je bezúdržbová

Aj vy ste si mysleli, že klíma bude fungovať až dovtedy, kým nepredáte auto? Alebo že keď vám vymenili vzduchový filter, tak už nič netreba riešiť? Ak ste na jednu z otázok odpovedali áno, radšej sa hneď objednajte do servisu. Klimatizácia je totiž oveľa komplikovanejšia. Má vlastný filter a ak ju dlho nepoužívate, môžu sa v nej usadiť nebezpečné plesne alebo baktérie.

Zabudli ste na gumu

Nie, toto nie je úvod do prednášky o rodičovstve. Gumené tesnenia v zime skutočne trpia, pretože guma stráca svoju pružnosť, môže primrznúť, popraskať a niekedy sa až rozpadne. Aby ste tento nezvratný proces oddialili čo najďalej, potrite ju prípravkom na starostlivosť.

Aj disky si zaslúžia lásku

Pekné disky dokážu zmeniť celkový dizajn auta o 360 stupňov (ako by povedali niektoré modelky). Pri umývaní na automatickej linke vám ich stroj síce prejde kefou, ale to nestačí. Disky musia neustále znášať teplotu bŕzd, nájazdy na blatisté mláky či prejazdy zaprášenými cestami. Nehovoriac o tom, že to nechutné čierne na diskoch je práve odpad z bŕzd. Aby ste svoje disky očistili naozaj dôkladne, použite prípravok na ošetrovanie diskov. Iba tak budú skutočne ako nové.

BONUS: Udržiavajte hladinku

Množstvo kvapalín by vám mali skontrolovať v servise pri každoročnej prehliadke. Ak už máte chvíľu času, otvorte kapotu a skontrolujte hladinu oleja a chladiacej kvapaliny. Tieto dve totiž najčastejšie klesajú.