Volkswagen Multivan PanAmericana je auto určené pre veľmi špecifického zákazníka. Človek si ani neuvedomí, ako malé sú bežné osobné autá, až kým sa nestretne s touto veličinou sveta úžitkových áut. Šok príde však vtedy, keď sa mimo cesty zasekne mestské SUV a vy ho s ľahkosťou obídete.

Multivan PanAmericana je dodávkou do terénu. No a to som sa musel pred prvým kontaktom dočítať v katalógu ešte pred začiatkom testu. Z exteriéru tento dojem veru nebudí.

Nemá žiadne plastové obloženie kolies či písmená „X“ po celej karosérii. Je to však veľmi dobre vyzerajúca dodávka, ktorá vám zodvihne obočie skvelými jazdnými vlastnosťami. Hlavne mimo spevnené cesty.

„Nenápadko“

Áno, je nutné spomenúť, že to už na prvý pohľad nie je obyčajný Multivan. PanAmericana jazdí v sériovej výbave na 17-palcových diskoch kolies a má zľahka zodvihnutú svetlú výšku. Zvyšok exteriérovej výbavy už však na jazdu nijakým spôsobom nevplýva.

Zatmavené zadné kryty LED svetiel dopĺňajú dizajnové kryty nájazdových hrán a bočných prahov. Nápisy „PanAmericana“ sú také veľké, že ich je možné pozorovať z vesmíru a ku štýlovým plaketkám dostávate automaticky aj tmavé fólie „Privacy“ pre dobro zadných cestujúcich. Tým sa pomaly dostávame do interiéru, kde má sedem pasažierov pripravené komfortné sedenie na dlhé trate.

Skutočne, po ceste s Multivanom zabudnete na priestranné sedany. Ak bol niekedy priestor v škatuli na kolesách využitý doplna, bolo to práve v tomto prípade. Samozrejme, z interiéru je obývačka len v prípade, že posuniete zadné sedadlá úplne dozadu a obetujete veľkú časť z rozmerného batožinového priestoru.

Sedenie v konfigurácii s vysunutým stolíkom a pasažiermi usadenými oproti sebe sa teda s dovolenkovou batožinou pre každú hlavu na palube vylučuje. Testovaný kúsok mal interiér vyhotovený v základnom čierno-bielom prevedení s koženými sedadlami.

Pokiaľ by ste však zatúžili po ešte väčšej porcii štýlu, interiér môžete za 3 796,60 € odieť do voňavej kože „Nappa“ v hnedej farbe.

On a Offroad

Na ceste je 20 milimetrový nárast svetlej výšky mierne cítiť. Hlavne na krátkych nerovnostiach je jazda mierne tuhšia, no pocítite to len vo veľmi malom počte prípadov. Spoza volantu máte samozrejme vynikajúci výhľad a palubnej doske nie je čo vyčítať.

Multimediálny systém dokáže všetko, na čo si len spomeniete a dokážete ho ovládať aj bez pozerania mimo cestu vďaka fyzickým tlačidlám a ovládačom v okolí displeja. Keď však zídete z cesty, nič sa nestane. Svetlá výška 213 milimetrov a v tomto prípade aj pohon všetkých kolies 4Motion zariadia, že sa s PanAmericanou nemusíte báť poľných ciest, či dokonca ľahkého terénu.

Pohon všetkých kolies sa postará o zábavu mimo ciest v tandeme s 2-litrový štvorvalcom BiTDI. Motor dopuje dvojica turbodúchadiel a dopomáha mu k výkonu 150 kW/204 koní. Maximálny krútiaci moment činí 350 Nm, no kým nejde o žiadnu zázračnú hodnotu, naftové BiTurbo ho servíruje od 1 500 do 4 000 ot./min.

Multivan PanAmericana s touto motorizáciou si z hľadiska spotreby počínal nasledovne – v meste si dodávka zažiadala rovných 9l/100 km a za jeho hranicami veľmi príjemných 7l/100 km.

Na diaľnici, kde by som tento typ auta očakával asi najčastejšie, zhltne každých 100 km 8,5 litra nafty. Predsa si však dokážem predstaviť, že by som s ním prešiel krížom celú Európu a po návrate domov sa otočil po „dupľu“.

Základná cena modelu – Volkswagen Multivan PanAmericana 2.0 TDI 6M: 45 744 €
Základná cena testovanej verzie – Volkswagen Multivan PanAmericana 2.0 BiTDI DSG 4MOTION: 54 492 €
Záruka: 5 rokov/150 000 km
Registračná daň: 870 €
Technické údaje:

Technické údaje 
Motor
Typ motora:radový, vznetový
Valce/ventily:4/16
Zdvihový objem [cm3]:1984
Najvyšší výkon [kW (k)/ot./min.]:150(204)/4200-6000
Najvyšší krút. moment [Nm/ot./min.]:350/1500-4000
Prevádzkové vlastnosti
Maximálna rýchlosť [km/h]:199
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s]:10,1
Spotreba - kombi [l/100 km]:7,6/6,1/6,6
Rozmery a hmotnosti
Batožinový priestor [m2]:4,3
Objem nádrže [l]:80
Prevádzková hmotnosť [kg]:2195
Rozmer pneumatík:235/55 R17
Dĺžka [mm]:5006
Šírka [mm]:1904
Výška [mm]:1990
Rázvor [mm]:3000