TEST: Ford Mustang GT Convertible | Bez servítky

1619
Zdroj: Redakcia

Všetci sa nás snažia „ošáliť“ a už ničomu a nikomu sa nedá poriadne veriť. V jedlách sú prímesy zvýrazňujúce chute, automobilky pumpujú do malých motorov tlak, aby pôsobili objemnejšie a za volantom sa dnes vlastnou vinou „vykýbli“ len úplné nemehlo vďaka elektronickým strážnym anjelom. To je svet, nie ako kedysi. Potom je tu však Ford Mustang a vaša posledná šanca.

Toľko úprimnosti v jednom aute na našom trhu jednoducho nenájdete. Kým my, v Európe, sa tu hráme s fajnovými interiérmi, odhlučnením, nízkou spotrebou alebo najefektívnejším útokom na zmysly, v Amerike sa s tým vôbec nehrajú.

Zdroj: Redakcia
Zdroj: Redakcia

Interiér spravia veľký a mierne neohrabaný, z obrieho motora sála po pár minútach jazdy teplo ako zo Slnka a keď sa nebudete vedieť správať so 440-konskými silami v rukách, dostanete jednoducho po papuli. Steak, pivo, gitary a nekonečná sloboda. Sú to jednoduché pôžitky, no vďaka svojej jednoduchosti pôsobia veľmi účinne.

Extrovert

Ako som sa nevedel chvíľku spriateliť s dizajnom auta po facelifte, prvé osobné stretnutie v priebehu minulého leta mi zmenilo názor. Nové úzke svetlomety vyzerajú agresívne a spolu s ostrou „briadkou“ v podobe predného spojleru zapríčinili, že si ma auto absolútne získalo.

Zdroj: Redakcia
Zdroj: Redakcia

Čo mi zaručene spustilo Pavlovov reflex pri prechádzke okolo auta boli jeho rozmery, obrie ramená a vyslovene klasická nízko položená silueta. Na 4,8-metrovej dĺžke a šírke prekračujúcej dva metre s otvorenými spätnými zrkadlami je na dvojdverovom aute niečo tak arogantne príťažlivé, že je ťažké odvrátiť zrak.

Zdroj: Redakcia
Zdroj: Redakcia

Sedel som v trojnásobne drahších autách, ktoré nepútali ani len desatinu pozornosti v porovnaní s Mustangom.

Nemecká kvalita? Pche!

Interiéry amerických áut sú jednoducho iné ako európske či japonské. Sú premyslené a majú zaujímavý dizajn, no kvalita ich prevedenia vás jednoducho neohúri. Tu nenájdete žiadne reči o orientácii kokpitu na vodiča alebo prémiovej kvalite. Je to tam? Je.

V interiéri nájdete všetky komfortné prvky. Apple CarPlay, famózne audio, veľké pohodlné sedadlá…máte tu všetko. Vo veľkom.
Zdroj: Redakcia

Funguje to? Funguje. Takpovediac navyše určite nájdete historické odkazy v podobe špecifického tvaru palubnej dosky alebo malých plaketiek. Tak šikovne stiahnite strechu, naskáčte na palubu s ďalšími tromi kamošmi a už nestrácajte čas zbytočnosťami.

Prírodný živel

Ešte predtým, než vyrazíte, potrebujete prebudiť 5-litrový benzínový osemvalec. V závislosti od toho, ako máte nastavené klapky vo výfuku, rozohráte zimomriavky pomedzi posádku. V „tichom režime“ šetríte ráno nervy a uši susedov. V „normálnom“ sa začíta auto trošku menej krotiť, v „športovom“ už nabieha seriózny hurikán, no v okruhovom režime počujete všetok buchot, rachot a hluk obrieho 8-valca.

Zdroj: Redakcia
Zdroj: Redakcia

Ford Mustang je skutočne hodný svojho mena. Je divoký, neskrotný a potrebujete sa mu pri šoférovaní venovať. Keď presadnete z bežného japonského hatchbacku do tejto pravej Ameriky, majte sa na pozore. Nerovnosti žehlí jeho úctyhodná hmotnosť a odfiltrujú ich aj mäkké a nadrozmerné sedadlá.

V interiéri nájdete všetky komfortné prvky. Apple CarPlay, famózne audio, veľké pohodlné sedadlá…máte tu všetko. Vo veľkom.
Zdroj: Redakcia

Torzná tuhosť karosérie však nie je v kabriolete nijak očarujúca a samotnému riadeniu chýba kusisko spätnej väzby. Zrátajte si to s výkonom 324 kW/440 koní prehnaných cez 10-stupňovú prevodovku na zadné kolesá a rešpekt sa vám buď vytvorí, alebo si jednoducho vylámete zuby.

Desaťstupňový automat je komótny a rád rozprestiera krútiaci moment skrz menič pre čo najväčšie pohodlie pri radení
Zdroj: Redakcia

Môže to znieť z mojej strany ako spŕška kritiky či nepochopenie Mustanga ako auta. Ja vám ho len opisujem z pohľadu Európana. Chýbajú mi autá, ktorým sa treba venovať a nedajú vám potešenie zadarmo. Pretože, keď vypnete stabilizačné systémy na tomto divochovi, narobíte hromadu dymu, hluku a keď sa večer vrátite vyklepaný, no zdravý, domov, budete mať pocit, že ste vyhrali v Lote, zbalili starú lásku zo školy a našli sa na titulke Esquire s titulom „Najsexy muž sveta“.

Zdroj: Redakcia
Zdroj: Redakcia

To všetko so zvýšenou hladinou vitamínu D v krvi a ľahší o „jednu až dve nádrže benzínu“ na vašom účte. Áno, s týmto obrom môžete jazdiť aj za niečo málo okolo 8 litrov na stovku. To vám vydrží tak maximálne 10 minút, keď spoznáte brutálny a zároveň hladký nápor sily na zadné kolesá.

Cez tento motorový priestor neprepadne ani strúhaný vlas
Zdroj: Redakcia

Od toho momentu už nebude cesty späť a počas každej jednej, aj keď možno pokojnej, jazdy, si len tak pre radosť dupnete na plyn. Mustang je asi tak sofistikovaný ako hovädzí steak, ležiak alebo wrestling. Zapaľuje v nás však niečo prehistorické, čo nás vzrušuje a nedokážeme tomu odolať.

Pokiaľ ste o ňom niekedy snívali, odporúčam vám, aby ste si ho zaobstarali čo najrýchlejšie a ideálne do konca roka. Od toho budúceho má Mustang zdražieť o tisíce kvôli prirážke za nové emisné limity. Radím vám dobre: toto jednoducho chcete.

Základná cena modelu – Ford Mustang 5.0 Ti-VCT V8 GT M6 Fastback: 51 990 €
Základná cena testovanej verzie –Ford Mustang 5.0 Ti-VCT V8 A10 Convertible: 55 490 €
Euro NCAP: 2 hviezdy/2017
Záruka: 5 rokov/120 000 km

Registračná daň: 3900 €

Technické údaje 
Motor
Typ motora:vidlicový, zážihový
Valce/ventily:8/32
Zdvihový objem [cm3]:5038
Najvyšší výkon [kW (k)/ot./min.]:324(440)/6000
Najvyšší krút. moment [Nm/ot./min.]:529/4400
Prevádzkové vlastnosti
Maximálna rýchlosť [km/h]:250
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s]:4,3
Spotreba - kombi [l/100 km]:11,3 - 11,9
Rozmery a hmotnosti
Batožinový priestor [l]:332
Objem nádrže [l]:61
Pohotovostná hmotnosť [kg]:1818
Rozmer pneumatík:Vpredu: 255/40 R19
Vzadu: 275/40 R19
Dĺžka [mm]:4789
Šírka [mm]:1916
Výška [mm]:1396
Rázvor [mm]:2720
Mrkni naše nové video: