Tesla láme svetový rekord v zrýchlení!

1180

Keď vyslovíme slovo elektromobil väčšine z nás ihneď napadne kalifornská automobilka Tesla a jej azda najpopulárnejší Model S. Luxusný elektrický liftback odštartoval svoj predaj už pred takmer piatimi rokmi a od tej doby prekonal hneď niekoľko významných miľníkov. Za zmienku stojí napríklad rekord v dojazde, ked majiteľ Tesly prešiel na jedno nabitie až 885,62 km. Model S sa stal taktiež prvým elektromobilom, s ktorým majitelia spolu najazdili viac než 1,6 miliardy “zelených” kilometrov (1 miliarda míľ).

Teraz si Tesla na konto pripisuje ďalší rekord, tentoraz svetový. V disciplíne z 0-96 km/h sa Tesle v špičkovom variante P100D podarilo dosiahnuť čas len 2,28 sekundy. V meraniach tak tento elektromobil poráža aj veľké mená automobilového priemyslu ako Ferrari, Porsche či MCLaren. Vrcholné modely týchto značiek pritom disponujú o stovky kilogramov nižšou hmotnosťou a lepším aerodynamickým odporom než luxusný kalifornský liftback s obrovským akumulátorom. Ako je to teda možné?

Úspech Modelu S tkvie v trojfázovom asynchrónnom motore, ktorý na rozdiel od spaľovací jednotiek ťaží z okamžitého krútiaceho momentu aj výborne nastaveného systému kontrolovaného rozjazdu. Príkladom môže byť čiastkové zrýchlenie na 48 km/h, ktoré Tesla zvládne za 0,87 sekundy. Zrýchlenie však nebolo jediným prvenstvom, rekord padol aj v preťažení ktoré presahuje 1,4 g. Pre viac informácií o zrýchlení z fyzikálneho hľadiska kliknite na video pod článkom.

Nemyslite si však, že agilita Tesly je nekonečná. Krátko po prekonaní hranice 100 km/h sa do vedenia opäť dostane enormne rýchle LaFerrari alebo Porsche 911 Turbo S.

Populárny kalifornský elektromobil si na konto pripisuje ďalšie prvenstvo. V zrýchlení poráža aj mená ako Ferrari, MCLaren alebo Porsche.