Škoda Octavia je vo finále európskeho Auta roku 2021. Má reálnu šancu vyhrať!

415
Zdroj: TS Škoda

Nová Škoda Octavia sa uchádza o svoje ďalšie medzinárodné ocenenie. Štvrtá generácia bestselleru automobilky bola nominovaná do užšieho výberu renomovaného ocenenia “Auto roka”. A tento rok to vyzerá, že má šancu uspieť!

Z celkovo 29 kvalifikovaných nových automobilov uvedených na trh počas posledných 12 mesiacov sa Octavia dostala medzi sedem finalistov, ktorí sa predstavia medzinárodnej porote zloženej zo 60 motoristických novinárov z 23 európskych krajín.

Zdroj: TS Škoda
Zdroj: TS Škoda

Bohatá história

Každoročne odovzdávané ocenenie bolo po prvý raz udelené v roku 1964. Cena “Auto roka 2021” bude vyhlásená 1. marca. Iba v poslednom štvrťroku 2020 získala Octavia renomované ocenenia na dôležitých exportných trhoch vo Veľkej Británii, Rakúsku, Nemecku a Švajčiarsku.

Zdroj: TS Škoda
Zdroj: TS Škoda

Titul “Auto roka” je jedným z najvýznamnejších ocenení európskeho automobilového priemyslu. Nárok uchádzať sa o toto ocenenie majú všetky nové modely vozidiel ponúkané na najmenej piatich európskych trhoch počas dvanástich mesiacov pred hlasovaním. Túto podmienku splnilo 29 rôznych modelov, z ktorých bolo tradične vybraných sedem finalistov.

Zdroj: Volkswagen
Zdroj: Volkswagen

Škoda Octavia sa dostala do užšieho výberu doteraz druhýkrát. Prvýkrát bola finalistom tretia generácia modelu Octavia v roku 2014. Organizátorom ocenenia je deväť motoristických magazínov z deviatich európskych krajín, samotná porota je zložená zo 60 motoristických novinárov z 23 európskych krajín. Počet členov poroty za každú krajinu zodpovedá veľkosti daného trhu. Nemecko, Francúzsko, Veľká Británia, Taliansko a Španielsko tak majú v porote po šesť členov.

Zdroj: TS Citroën
Zdroj: TS Citroën

S viac ako siedmimi miliónmi vyrobených vozidiel je Škoda Octavia najpredávanejším modelom českej automobilky. Vo svojej novej, štvrtej generácii sa môže pochváliť tak nízkou spotrebou paliva a vysokou šetrnosťou k životnému prostrediu ako nikdy predtým. Škoda teraz model Octavia predáva s najširšou ponukou motorizácií v histórii modelového radu. Model Octavia je k dispozícii v prevedení liftback a kombi, disponuje vyspelými zážihovými i vznetovými motormi a ponúka tiež širokú paletu alternatívnych pohonov, medzi ktoré patrí verzia na zemný plyn (CNG) či plug-in hybridná a mild-hybridná verzia.

POROVNÁVACÍ TEST: Toyota Yaris Hybrid vs. Benzín | Dve správne cesty

Škoda Octavia je dostupná s pohonom predných alebo všetkých kolies. Výkon sa pohybuje v rozmedzí od 81 kW (110 k) do 180 kW (245 k). Vozidlo sa môže v porovnaní so svojím predchodcom pochváliť emotívnejším a dynamickejším dizajnom, veľkorysejším interiérom ponúkajúcim vynikajúcu úroveň komfortu, v kombinácii s maximálnou aktívnou a pasívnou bezpečnosťou a pokročilými funkciami konektivity.

Zdroj: Redakcia
Zdroj: Redakcia

Konkurencia je silná

Octavia musí využiť všetky svoje prednosti, aby v tohtoročnom Aute roku uspela. Konkurencia totiž nie je z najslabších. Francúzi majú svoje zastúpenie v podobe odvážneho Citroënu C4, Taliani zasa prostredníctvom úplne nového, čisto elektrického Fiatu 500. Z románsky hovoriacich krajín sú zastúpení ešte Španieli s novinkou Cupra Formentor.

VIDEO: Cupra Formentor a Ateca. Viktor v tom má jasno, ale ktoré sa páči viac Tebe?

Za Anglicko tento rok “kope” Land Rover Defender, Japonsko je v boji o prestížny titul zastúpené Toyotou Yaris. Ako tretí finalista ankety z prostredia Volkswagen Group ale prichádza pravdepodobne najväčší súper Octavie, Volkswagen ID.3, na ktorom koncernu veľmi, ale naozaj veľmi záleží. Tak čo myslíte, má tento rok na to?

NEPREHLIADNITE: