Škoda Octavia je vo finále európskeho Auta roku 2021. Má reálnu šancu vyhrať!

987
Zdroj: TS Škoda

Nová Škoda Octavia sa uchádza o svoje ďalšie medzinárodné ocenenie. Štvrtá generácia bestselleru automobilky bola nominovaná do užšieho výberu renomovaného ocenenia “Auto roka”. A tento rok to vyzerá, že má šancu uspieť!

Z celkovo 29 kvalifikovaných nových automobilov uvedených na trh počas posledných 12 mesiacov sa Octavia dostala medzi sedem finalistov, ktorí sa predstavia medzinárodnej porote zloženej zo 60 motoristických novinárov z 23 európskych krajín.

Zdroj: TS Škoda
Zdroj: TS Škoda

Bohatá história

Každoročne odovzdávané ocenenie bolo po prvý raz udelené v roku 1964. Cena “Auto roka 2021” bude vyhlásená 1. marca. Iba v poslednom štvrťroku 2020 získala Octavia renomované ocenenia na dôležitých exportných trhoch vo Veľkej Británii, Rakúsku, Nemecku a Švajčiarsku.

Zdroj: TS Škoda
Zdroj: TS Škoda

Titul “Auto roka” je jedným z najvýznamnejších ocenení európskeho automobilového priemyslu. Nárok uchádzať sa o toto ocenenie majú všetky nové modely vozidiel ponúkané na najmenej piatich európskych trhoch počas dvanástich mesiacov pred hlasovaním. Túto podmienku splnilo 29 rôznych modelov, z ktorých bolo tradične vybraných sedem finalistov.

Zdroj: Volkswagen
Zdroj: Volkswagen

Škoda Octavia sa dostala do užšieho výberu doteraz druhýkrát. Prvýkrát bola finalistom tretia generácia modelu Octavia v roku 2014. Organizátorom ocenenia je deväť motoristických magazínov z deviatich európskych krajín, samotná porota je zložená zo 60 motoristických novinárov z 23 európskych krajín. Počet členov poroty za každú krajinu zodpovedá veľkosti daného trhu. Nemecko, Francúzsko, Veľká Británia, Taliansko a Španielsko tak majú v porote po šesť členov.

Zdroj: TS Citroën
Zdroj: TS Citroën

S viac ako siedmimi miliónmi vyrobených vozidiel je Škoda Octavia najpredávanejším modelom českej automobilky. Vo svojej novej, štvrtej generácii sa môže pochváliť tak nízkou spotrebou paliva a vysokou šetrnosťou k životnému prostrediu ako nikdy predtým. Škoda teraz model Octavia predáva s najširšou ponukou motorizácií v histórii modelového radu. Model Octavia je k dispozícii v prevedení liftback a kombi, disponuje vyspelými zážihovými i vznetovými motormi a ponúka tiež širokú paletu alternatívnych pohonov, medzi ktoré patrí verzia na zemný plyn (CNG) či plug-in hybridná a mild-hybridná verzia.

POROVNÁVACÍ TEST: Toyota Yaris Hybrid vs. Benzín | Dve správne cesty

Škoda Octavia je dostupná s pohonom predných alebo všetkých kolies. Výkon sa pohybuje v rozmedzí od 81 kW (110 k) do 180 kW (245 k). Vozidlo sa môže v porovnaní so svojím predchodcom pochváliť emotívnejším a dynamickejším dizajnom, veľkorysejším interiérom ponúkajúcim vynikajúcu úroveň komfortu, v kombinácii s maximálnou aktívnou a pasívnou bezpečnosťou a pokročilými funkciami konektivity.

Zdroj: Redakcia
Zdroj: Redakcia

Konkurencia je silná

Octavia musí využiť všetky svoje prednosti, aby v tohtoročnom Aute roku uspela. Konkurencia totiž nie je z najslabších. Francúzi majú svoje zastúpenie v podobe odvážneho Citroënu C4, Taliani zasa prostredníctvom úplne nového, čisto elektrického Fiatu 500. Z románsky hovoriacich krajín sú zastúpení ešte Španieli s novinkou Cupra Formentor.

VIDEO: Cupra Formentor a Ateca. Viktor v tom má jasno, ale ktoré sa páči viac Tebe?

Za Anglicko tento rok “kope” Land Rover Defender, Japonsko je v boji o prestížny titul zastúpené Toyotou Yaris. Ako tretí finalista ankety z prostredia Volkswagen Group ale prichádza pravdepodobne najväčší súper Octavie, Volkswagen ID.3, na ktorom koncernu veľmi, ale naozaj veľmi záleží. Tak čo myslíte, má tento rok na to?

Mrkni naše nové video: