Pal-V Liberty: Holandský hybrid helikoptéry a auta spoznáme už v Ženeve

66

Napadá vás zlý nápad pochádzajúci z Holandska? Mňa momentálne nie. Začnime radšej tými dobrými. Jedným z nich je hybrid helikoptéry, auta a červenej tabletky z Matrixu od spoločnosti Pal-V. Volá sa Liberty a jeho názov asi hovorí za všetko.

Kým sa automobilové koncerny zaoberajú podvádzaním pri emisných testoch, či vyvíjaním štyroch alternatívnych pohonov naraz miesto riadneho sústredenia zdrojov na jeden konkrétny, malé „startupy“ ich názory nezdieľajú. Pal-V totiž vidia budúcnosť automobilizmu, paradoxne vo vzduchu.

Tromfne Pal-V slovenský Aeromobil?

Začnime s tým, že ide o dva rozličné princípy. Kým slovenský Aeromobil je auto skrížené s lietadlom, Pal-V využíva k preprave vzduchom princíp známy z helikoptéry. Predstaví sa nám už o pár týždňov v Ženeve a podľa spoločnosti má ísť o revolúciu vo svete lietajúcich automobilov…keby už náhodou lietajúce automobily neboli dosť revolučné.

Má to však jeden háčik. Určite vám už začali hrať pred očami scény z Fantomasa či z Bondoviek, kde sa autá zmenili na lietajúce stroje stlačením série tlačidiel. Pal-V prináša riešenie, ktoré je plne manuálne a o premenu z auta na helikoptéru sa postaráte vlastnými silami. Celá paráda by mala majiteľovi trvať v intervale medzi 5 až 10 minútami.

Legálne v Európe aj v Amerike

Tieto dva kontinenty sa nevedia dohodnúť na veľkosti „klasického“ espressa, no v leteckých štandardoch nachádzajú hromadu spoločných čŕt. Pal-V Liberty budú poháňať dva letecké motory Rotax, no ich parametre sa dozvieme až po strhnutí plachty z novinky.

„Produkčný model je okamihom pravdy. Všetky osvedčenia, ktoré sú požadované ku komerčnej prevádzke, budú udelené na základe tohto modelu,“ tvrdí Robert Dingermanse, generálny riaditeľ spoločnosti Pal-V.

Po ďalšom testovaní a záverečnej certifikácii sa očakáva, že sa stroj dostane do predaja už v priebehu budúceho roka. Prvý koncept prišiel na svet už v roku 2008, čiže vývoj trvá už viac ako desať rokov. Očakávaná cena modelu Liberty však prevýši 200 000 €.