Ostrý SEAT Ateca Cupra spoznáme už o pár týždňov

460

SEAT pred niekoľkými dňami oznámil vznik samostatnej značky Cupra, venovanej výhradne ostrým modelom. Prvým zo športových počinov pod novou značkou má byť ostrá Ateca. Viac o novej značke a nadchádzajúcich modeloch sa dozvieme už na autosalóne v Ženeve.

O tom, že SEAT špekuluje nad ostrou verziou SUV Ateca, tušíme od doby príchodu modelu na trh. Plánované odhalenie ostrého modelu Ateca úzko súvisí s predstavením novej „podznačky“ SEATu, venovanej ostrým modelom Cupra. K chuligánskemu Leonu sa teda pridá chuligánske SUV.

Ateca tankovaná Jalapeñom

SEAT oznámil vystavenie modelov Cupra na marcovom autosalóne v Ženeve. Aktuálne v ponuke naďalej osamotený Leon, by mali teda doplniť novinky. V Ženeve dokonca uvidíme aj ostrú Ibizu Cupra, no dnes už s vedomím, že sa bohužiaľ do produkcie nedostane.

Hej, feši! Kde by som mohol natankovať nejakú dobrú chili pastu?

Český portál Autorevue.cz však dostal potvrdené informácie priamo od predstaviteľov značky. Tie uvádzajú, že sa ostrá Ateca objaví už na nadchádzajúcom marcovom autosalóne v Ženeve.

Do skrutky rozobratá konšpirácia

Príchodu ostrej Atecy nahráva aj priestor pre silný model v rámci portfólia modelu Ateca. V rámci benzínových motorizácií chýba popri modeloch 1.0 TSI, 1.4 TSI a (140 kW) 190 koňovom 2.0 TSI, najsilnejší benzínový variant. Taktiež bolo medzi testovacími vozmi zahliadnuté prevedenie Atecy s červenými strmeňmi Brembo a s veľkými 19 palcovými diskami už v priebehu minulého roka.

Tento obrázok je nám už celkom známy. Je možné, že si z nás SEAT robí srandu a ani sa len neunúval maskovať testovací kus novej ostrej Atecy? Možno sa im len nechcelo…však, mañaaaana!!! Španieli…

Britský magazín Auto Express taktiež zistil, že s matným SEATom Ateca s obrími brzdami a štvoricou výfukov jazdí Matthias Rabe, výkonný viceprezident SEATu pre výskum a vývoj. Ostrá Ateca by sa taktiež mohla predstaviť presne rok po uvedení štandardného modelu.

Adrenalín pre starších a praktickejších

Je veľmi pravdepodobné, že Ateca Cupra dostane všetky zbrane, ktoré má SEAT momentálne k dispozícii. Keďže je momentálne najsilnejším modelom od SEATu Leon Cupra s motorom 2.0 TSI a výkonom 221 kW/300 koní, nič slabšie pod kapotou Atecy ani nečakáme. Zrýchlenie na 100 km/h odhadujeme pod hranicou 6 sekúnd a maximálku na štandardne európsky-obmedzených 250 km/h.

Štvorica výfukov na rodinnom SUV je jediný spôsob, ako na rovinu povedať, že sa ani len omylom nechystám so svojím vysokým autom do terénu. Aj keď, v blate a s pohonom všetkých štyroch kolies to musí byť poriadna sranda.

SEAT však opäť vystrkuje rožky, no tento krát z politických dôvodov. SEAT Ateca Cupra by mala byť prvým ostrým modelom spomedzi mainstreamových SUV od VW Group. Nerátať Audi S Q3, Ateca by mohla spustiť trend, po ktorom by mohli nasledovať ostré modely od Škody (Karoq RS), či od Volkswagenu (Tiguan R). Pre fanúšikov nadopovaných crossoverov a ľudí s reumou v kĺboch, prichádza skutočne zaujímavé obdobie.

Zdroje: Auto Express, Autorevue.cz