Ostrý ruský hatchback – Lada Kalina NFR

132

Lada sa v poslednej dobe sústredila hlavne na predstavovanie a navrhovanie nových generácií súčasných modelov. Spoločnosť však nenechala nič na náhodu a postupne sa zmien a vylepšení dočkali aj staršie modely. Prednedávnom sa divízia Lada Sport rozhodla skonštruovať športovú verziu – najvýkonnejšiu Ladu Kalinu NFR (Need for Race).

Keďže pôjde o najvýkonnejšiu a zároveň najdrahšiu Kalinu, Lada vybavila túto verziu množstvom vychytávok. Pod kapotou tejto ruskej rakety nájdeme benzínový atmosférický agregát s objemom 1,6 litra a výkonom 100 kW. Motor bude pracovať s 5-stupňovou manuálnou prevodovkou a vďaka svojej sile akceleruje z 0-100 km/h sa 9,2 sekundy. Ručička tachometra sa pri plnom výkone ustáli na úrovni 203 km/h. V porovnaní s inými ostrými hatchbackmi tieto čísla nezaujmú, no na pomery Lady sa jedna o pomerne slušné hodnoty.

Okrem zvýšenia výkonu sa zmeny podpísali aj na športovo vyladenom podvozku, silnejších brzdách, či sedemnásť palcových diskoch z ľahkých zliatin. Športovo zdobený interiér ponúkne okrem sedadiel s výrazným šitím aj klimatizáciu, parkovacie senzory, vyhrievané čelné sklo, vyhrievanie sedadiel, multimediálny systém a kopec ďalšej výbavy. Celkovo bude tento model bohato a komfortne vybavený.

Z dostupných informácii vieme, že cena modelu Kalina NFR sa bude pohybovať na úrovni 12 600 EUR. Cena je v porovnaní s ponukou ostatných automobiliek rozhodne nižšia. Výrobu Lada obmedzila na skromných 50 kusov toho modelu. Lada sa pravidelne zúčastňuje pretekov WTCC s modelom Granta, no ten pravdepodobne čoskoro vymení za upravenú Kalinu NFR.

Lada sa rozhodla zúročiť svoje skúsenosti z pretekov WTCC a predstavuje vlastný ostrý hatchback Kalinu NFR.