Opel Mokka ponúkne bohatú výbavu a dláždi cestu pre budúce modely značky

1314
Zdroj: Opel

Nový Opel Mokka, ktorý sa už čoskoro objaví aj na slovenskom trhu, bude mať pod karosériou nielen akumulátory a elektromotor, ale tiež vyspelé spaľovacie motory. To nie je ani zďaleka všetko…

Nový Opel Mokka je prvým modelom značky, ktorý predstaví novú „tvár“ všetkých budúcich modelov Opel a uvedie i tzv. digitálny kokpit (Opel Pure Panel).

Zdroj: Opel
Zdroj: Opel

Na palubnej doske natiahnutej do šírky sa vynímajú dva veľké displeje, pričom ten hlavný sa nachádza priamo pred vodičom. Nová Mokka netrpí obvyklým neduhom moderných vozidiel – hlavné funkcie sa stále ovládajú tlačidlami a gombíkmi.

Prelomový dizajn

Po prvýkrát sa Mokka profiluje aj ako športovo ladený model, a to vďaka stupňu výbavy GS Line – táto výbava štandardne obsahuje napríklad leštenú masku Vizor, čierne exteriérové ozdobné prvky (namiesto chrómovaných), exkluzívne čalúnenie, zliatinové disky kolies s čiernym lakovaním či dvojfarebné lakovanie strechy a vozidlo pri odomykaní víta svojho majiteľa zablikaním červených LED svetiel.

Zdroj: Opel
Zdroj: Opel

Hoci má nový Opel Mokka o niečo dlhší rázvor (+2,0 mm), je o 12,5 cm kratšia než predošlý model. Novinka ponúka pohodlné cestovanie piatim pasažierom a pre ich batožinu je pripravený priestor s objemom až 350 litrov. Pri celkovej dĺžke len 4,15 m sa s týmto vozidlom ľahko manévruje a parkuje, dokonca aj v rušnom centre veľkomesta.

Bohaté menu

Základný 1,2-litrový preplňovaný motor 74 kW/100 k sa štandardne kombinuje so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou. Vo verzii poháňanej 1,2-litrovým preplňovaným motorom s vyšším výkonom 96 kW/130 k si zákazníci môžu zvoliť medzi šesťstupňovou manuálnou prevodovkou alebo hladko radiacou osemstupňovou automatickou prevodovkou.

Zdroj: Opel
Zdroj: Opel

Dvojicu zážihových motorov dopĺňa živý turbodiesel s objemom 1,5 l a výkonom 81 kW/110 k, ktorý je spojený so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou. Krútiaci moment turbodiesla vrcholí na hodnote 250 Nm. Predbežné údaje o spotrebe podľa NEDC1 v kombinovanom cykle: 3,8 l/100 km.

Zdroj: Opel
Zdroj: Opel

Nadšenci elektromobility si budú môcť objednať novú Mokku aj ako elektromobil Mokka-e. Modulárna platforma CMP umožňuje jednoduchú integráciu rôznych systémov pohonu.

Zvonka dnu

Mokka okrem toho ponúka svojim pasažierom bezdrôtové indukčné nabíjanie mobilných telefónov. Ponuka informačno-zábavných systémov siaha od prístrojov Multimedia Radio a Multimedia Navi so 7-palcovým farebným dotykovým displejom až po špičkový systém Multimedia Navi Pro s 10-palcovým farebným dotykovým displejom s vysokým rozlíšením. Systémy modelu Mokka sú kompatibilné s funkciami Apple CarPlay a Android Auto a podporujú tiež hlasové ovládanie.

Zdroj: Opel
Zdroj: Opel

Vozidlá Opel si získali rešpekt tiež vďaka skvelým ergonomickým sedadlám. Pre Mokku je pripravených hneď niekoľko verzií ergonomických sedadiel s nastavovaním šiestich parametrov. K dispozícii je športové čalúnenie Alcantara i klasická koža. Čerešničkou na torte sú elektricky vyhrievané kožená sedadlá, pričom sedadlo vodiča môže byť vybavené aj funkciou masáže.

Dostupné technológie

Nová Mokka prináša do svojho segmentu B celý rad špičkových technológií, ktoré boli až doteraz vyhradené len pre vozidlá luxusných tried. Systém varovania pred čelnou zrážkou s automatickým brzdením a rozpoznávaním chodcov funguje pri rýchlostiach vyšších ako 5 km/h. Ak sa Mokka príliš rýchlo blíži k vozidlu pred sebou alebo smeruje k chodcovi, ozve sa výstražný signál a varovanie sa objaví aj na displeji pred vodičom.

Zdroj: Opel
Zdroj: Opel

Adaptívny tempomat (ACC), ktorý využíva radary a kamery, automaticky udržiava zvolený odstup Mokky od vozidla vpredu. Systém ACC pracuje v rozsahu rýchlostí od 30 do 180 km/h. Rýchlosť vozidla sa zvyšuje a znižuje podľa rýchlosti vozidiel idúcich vpredu, nikdy však nepresiahne zvolenú maximálnu rýchlosť. Ak je Mokka vybavená automatickou prevodovkou, systém ponúka dodatočnú funkciu „Stop and Go“ – v dopravnej zápche vozidlo samo zastaví za autom vpredu a len čo sa kolóna áut dá do pohybu, Mokka sa tiež sama rozbehne.

Zdroj: Opel
Zdroj: Opel

Nová Mokka podčiarkuje pozíciu značky Opel ako lídra v oblasti technológií osvetlenia. Všetky verzie majú LED svetlá – od svetiel na denné svietenie až po dokonalé adaptívne maticové svetlomety IntelliLux LED® so 14 svetelnými prvkami. Tieto svetlomety umožňujú stále jazdiť so zapnutými diaľkovými svetlami, len čo sa však vpredu objaví protiidúci automobil alebo Mokka dobehne pomalšie vozidlo, systém to v priebehu milisekúnd zaznamená a cielene vypína jednotlivé LED segmenty, takže nedochádza k oslneniu ostatných účastníkov cestnej premávky.