Nový Nissan X-Trail je tu. Štvrtá generácia už roztáča kolesá len elektrinou

563
Zdroj: Nissan

Na autosalóne v Šanghaji predstavil Nissan štvrtú generáciu X-Trailu. SUV dostalo nielen nový dizajn, ale aj pohon.

Nissan X-Trail bol na Slovensku pred pätnástimi rokmi veľkou vecou. Modely prvej generácie, ktoré uviedli prvýkrát v roku 2000, na cestách stretávame ešte stále. V roku 2021 sa však zrodila už štvrtá generácia. Nissan ju odhalil na autosalóne v Šanghaji.

Zdroj: Nissan
Zdroj: Nissan

Najprv sa pozrime na exteriér. Tam prešla najväčšou zmenou predná maska. Tá je oproti predošlej generácii takmer na nepoznanie. Dominantná väčšia mriežka chladiča, menšia a prepracovaná štvorica svetiel, a veľké chrómové U priamo v strede sú najväčšími zmenami dizajnu. Zadné svetlá sú nové tiež a nárazník vyzerá robustnejšie.

Zdroj: Nissan
Zdroj: Nissan

V interiéri môžeme obdivovať vysoký stredový tunel a množstvo elektroniky. Tie podstatné fičúrky však stále majú svoje vlastné fyzické tlačidlo. Yesss! Multimédiám bude dominovať gigantická vystupujúca obrazovka. Do X-Trailu sa dostane aj digitálna prístrojová doska. Chýbať nebude ani USB-C konektivita.

Zdroj: Nissan
Zdroj: Nissan

Tá najväčšia zmena sa však nachádza pod kapotou. Konvenčný pohon so spaľovacím motorom sa už do Európy nedostane. Na palube novej generácie sa bude nachádzať spaľovací motor, ten však bude slúžiť iba ako generátor pre malú batériu a elektromotory. Nebuďte však skeptickí. Táto technológia už existuje. Otestovali sme ju napríklad v Honde CR-V.

Zdroj: Nissan
Zdroj: Nissan

Na európsky debut štvrtej generácie si ešte budeme musieť počkať. Nissan X-Trail začnú najprv ponúkať v Číne. Do Európy sa dostane až v lete 2022.