Nový Mercedes triedy E: Nanovo zadefinoval luxus, s výkonom až 375 koní

3040

Mercedes-Benz “rozbalil” šiestu generáciu triedy E a odhaľuje výrazne modernejší pohľad na tradičný prémiový sedan, ktorý sa začne predávať už v septembri.

Mercedes triedy E je už od svojich počiatkov považovaný za luxusný sedan, ktorý ponúka takmer toľko luxusu a komfortu ako trieda S, avšak s “nižším postavením” a menej impozantným profilom.

Mercedes zatiaľ neoznámil konkrétne ceny, ale očakáva sa, že nová generácia triedy E bude dostupná v troch rôznych stupňoch výbavy.

Hybrid s výkonom 375 koní

Najnovšia generácia triedy E sa bude predávať v dvoch motorových verziach. Prvou je turbodúchadlom preplňovaný štvorvalec s objemom 2.0 litrov, ktorý je spárovaný s elektromotorom s výkonom 23 konských síl.

Celkový kombinovaný výkon je 255 koní. Druhou verziou v poradí je radovy šesťvalec s objemom 3.0 litrov, ktorému taktiež sekunduje elektromotor spomenutý vyššie. V tomto prípade bude však kombinovaný výkon dosahovať 375 koní. Hybridné technológie použité v najnovšej triede E majú za úlohu skracovať oneskorenia turbodúchadla a hladký chod systému štart/stop.

K dispozícii bude aj systém vzduchového odpruženia, ktoré nahrádza oceľové pružiny, ale aj systém zatáčania zadných kolies, ktorý určený na lepšiu manévrovateľnosť v stiesnených priestoroch.

Klasická limuzína s moderným dizajnom

Nová trieda E má proporcie klasickej limuzíny s krátkym predným previsom v kombinácii s dlhou kapotou. Priestor pre cestujúcich je veľkoryso dimenzovaný, čiastočne vďaka o dva centimetre dlhšiemu rázvoru v porovnaní s predchádzajúcou generáciou.

V súvislosti s takzvanou “zmyslovou čistotou” bol postavený hlinený trojrozmerný model so špeciálnou hrou svetla. Dve samostatné línie po bokoch zdôrazňujú športový charakter najnovšej triedy E. Trojrozmerne navrhnutá maska chladiča je v závislosti od úrovne výbavy buď klasická alebo progresívna, za príplatok bude k dispozícií s optickým LED vláknom, vďaka ktorému bude osvetlený rám spomínanej masky. Nová trieda E má k dispozícii vysokovýkonné predné LED svetlomety s funkciou DIGITAL LIGHT s projekciou.

V zadnej časti sa nachádza dvojica dvojdielnych LED svetiel s motívom hviezd v oboch častiach. Voliteľne je k dispozícií “svetelná show” na privítanie alebo rozlúčku s vodičom a s ostatnými pasažiermi. Horná dvojica svetiel je spojená v strede. To zdôrazňuje šírku zadnej časti, ako aj dizajn zadného veka batožinového priestoru. A ak vám nestačia všetky tieto dizajnové prvky, na želanie sú k dispozícií aj zapustené kľučky dverí

Luxusný interiér

Nie je žiadnym prekvapením, že interiér najnovšej triedy E je zameraný na kvalitu a pohodlie, pre pasažierov pôsobí veľkoryso.

Je vybavený prémiovými materiálmi, ako je kožené čalúnenie a kovové obloženie. Aj keď v minulosti bola trieda E dostupná aj v prevedení kúpe a kabriolet, najnovšia generácia bude striktne verná tradičnej štvordverovej koncepcii.

Najmodernejší infotainment

V interiéri triedy E sa nachádza nespočetné množstvo technológií a systémov, vrátane príplatkovej prístrojovej dosky s tromi samostatnými displejmi. Štandardná výbava ponúka digitálny displej za volantom a samostatnú dotykovú obrazovku umiestnenú v strede palubnej dosky.

Mercedes svoju najnovšiu generáciu triedy E vybavil aj množstvom šikovných no možno trochu uletených funkcií, vrátane selfie fotoaparátu a stiahnuteľných aplikácií od tretích strán, od Angry Birds až po TikTok. K dispozícii je aj vstavaná navigácia s funkciou rožšírenej reality a head up displej.

Bezpečne – inak to proste nejde

Najnovšia generácia triedy E sa bude štandardne dodávať s niekoľkými asistenčnými a bezpečnostnými systémami ako je núdzové brzdenie s detekciou chodcov, upozornenie na vybočenie z pruhu, sledovanie mŕtveho uhla či adaptívny tempomat s centrovaním do jazdných pruhov. Drvivá väčšina týchto “vychytávok” je však dostupná ako príplatková výbava.