Nový Hyundai i10 si ponecháva štvorvalec a spoznáme ho už za niekoľko dní vo Frankfurte

434

Kórejská automobilka predstavuje nového zástupcu v segmente najmenších áut. Hyundai i10 si odbije výstavnú premiéru už o niekoľko dní vo Frankfurte. Najnovší prírastok do rodiny modelov radu“i” sa vyznačuje novým dynamickým dizajnom, špičkovou konektivitou a balíkom pokročilých bezpečnostných systémov.

„Hyundai i10 patrí k hnacím motorom nášho predaja a historicky tvorí základ pre ďalší rast spoločnosti Hyundai v Európe“, hovorí Andreas-Christoph Hofmann, Viceprezident pre marketing a produkt spoločnosti Hyundai Motor Europe.

„Úplne nový Hyundai i10 je najnovším príkladom demokratizácie nových technológií pre našich zákazníkov.“

Kontrastný exteriér

Dynamický a elegantný dizajn modelu i10 prináša kontrast medzi jeho hladkými povrchmi a ostrými líniami. V porovnaní so svojím predchodcom má úplne nová i10-tka vylepšené proporcie: má zníženú strechu o 20 mm a karosériu širšiu rovnako o 20 mm. Najmenší Hyundai môže byť navyše vybavený novo navrhnutými voliteľnými 16-palcovými zliatinovými diskami kolies. Široká predná mriežka mu dodáva športový charakter, okrúhle LED denné svetlá nadväzujú na dedičstvo predchádzajúcej generácie i10.

V zadnej časti dve vodorovné ryhované línie narúšajú hladký povrch auta. Zboku pôsobí nový i10 čistým a hladkým dojmom, jeho tvar naznačuje snahu o dosiahnutie maximálneho vnútorného priestoru. Trojuholníkové výplne vizuálne zdôrazňujú šírku vozidla a zvýrazňujú polohu kolies. C-stĺpik má tvar písmena X, je viditeľný už z diaľky a zvýrazňuje zakomponovaný emblém modelu i10. Celkovo je k dispozícii až22 farebných kombinácií exteriéru.

Úplne nový interiér

Hyundai i10 je vybavené aj viacerými veľkorysými úložnými priestormi: vo dverách, v palubnej doske a aj nad schránkou na strane spolujazdca. Interiér je k dispozícii aj v štyroch farebných prevedeniach, čo prináša zákazníkom ďalšie možnosti na prispôsobenie si auta podľa svojich predstáv. Úplne nový Hyundai i10 je k dispozícii v štvor- aj päťmiestnom prevedení. Vďaka zvýšenému rázvoru kolies sa priestor pre cestujúcich zlepšil.

Znížená bočná línia vpredu (-11 mm) a vzadu (-13 mm) poskytuje vodičom lepší výhľad na cestu z oboch strán. V kombinácii s menším prekrytím C-stĺpika – 11,9 ° v porovnaní s 13,1° v predchádzajúcej generácii i10 – majú vodiči pri parkovaní lepšiu viditeľnosť. Vďaka objemu 252 litrov má i10 jeden z najväčších batožinových priestorov v segmente. Nakladacia plocha je položená o 29 mm nižšie, čo uľahčuje nakladanie batožiny do kufra. Nový Hyundai i10 môže byť vybavený aj zadnou parkovacou kamerou.

Konektivita na špičke segmentu

Nová generácia i10 disponuje konektivitou, ktorá ju radí k lídrom v segmente. Všetky pokročilé technologické funkcie sú integrované do 8-palcového farebného dotykového displeja, ktorý patrí k najväčším v segmente A. Apple CarPlay a Android Auto zaručujú bezproblémovú integráciu, bezpečnú prevádzku a zrkadlenie mobilných zariadení založených na operačných systémoch iOS alebo Android. Nechýba ani bezdrôtové nabíjanie smartfónov.

Hyundai sprístupňuje svoju platformu Connected Car ako voliteľnú súčasť pre všetkých nových zákazníkov i10. Plnohodnotná telematika Bluelink umožňuje používateľom vyhľadávať zaujímavé miesta a posielať výsledky vyhľadávania priamo do satelitnej navigácie vozidla. Medzi ďalšie funkcie patrí funkcia „Nájdi moje auto“, ktorá vodičom umožňuje ľahko lokalizovať svoje vozidlo v neznámom prostredí, ako aj vyhľadávanie parkovacích miest a čerpacích staníc s informáciami o dostupnosti a cenách v reálnom čase.

Pôsobivá bezpečnostná výbava

Úplne nový i10 má jeden z najkomplexnejších bezpečnostných balíkov vo svojej triede a je vybavený najnovšími aktívnymi bezpečnostnými a asistenčnými funkciami Hyundai SmartSense, ktoré spĺňajú najvyššie európske bezpečnostné normy. Systém na predchádzanie čelným zrážkam (FCA) využíva multifunkčnú kameru na detekciu nielen automobilov, ale aj chodcov pred vozidlom.

Asistent prepínania diaľkových svetiel (HBA) je zasa navrhnutý tak, aby automaticky prepínal medzi diaľkovým a stretávacím svetlom, a poskytoval optimálne osvetlenie cesty. Medzi ďalšie bezpečnostné prvky, ktoré sú k dispozícii v úplne novom modeli i10, patrí asistent udržiavania vozidla v jazdnom pruhu, monitoring únavy vodiča (DAW) a inteligentná detekcia maximálnej povolenej rýchlosti (ISLW).

Dynamické a k prírode šetrné motory

Úplne nový Hyundai i10 je k dispozícii s dvoma motormi: 1,0-litrový MPi 3-valec s výkonom 67 konských síl a max. krútiacim momentom 96 Nm, a tiež s 1,2-litrovým 4-valcom MPi s výkonom 84 koní a krútiacim momentom 118 Nm. Oba motory sú k dispozícii buď s 5-stupňovou manuálnou alebo 5-stupňovou automatizovanou manuálnou prevodovkou, ktorá v porovnaní s tradičnou automatickou prevodovkou zvyšuje účinnosť vďaka svojej nízkej hmotnosti a zníženému treniu.

Nechýba ani funkcia Stop and Go (ISG), ktorá prispieva k nižšej spotrebe paliva, nižším emisiám CO2 a vyššej účinnosti. Úspora paliva pri používaní ISG je zrejmá najmä pri jazde v mestských oblastiach, pretože ISG automaticky vypne motor, keď sa vozidlo zastaví. Aby sa ešte viac zvýšila aerodynamika vozidla, koeficient aerodynamického odporu sa znížil z 0,32 na 0,31.