Nová verzia Nissanu GT-R nabitá inováciami

780

Keď v roku 2007 Nissan uviedol na trh model GT-R, bola to veľká novinka, ktorá sa navždy zapíše do dejín motorizmu. Svojimi jazdnými vlastnosťami, zrýchlením, ručne vyrábanou motorizáciou, dusíkom plnenými pneumatikami a ďalšími hi-tech vychytávkami GT-R pokorilo nejeden rekord. V priebehu rokov však automobilka Nissan neotáľa a postupne tento model vylepšuje.

Najnovšia verzia, ktorú predstavili na autosalóne v New Yorku, spája podľa výrobcu zatiaľ najvýraznejšie zmeny. V oddelení dizajnu sa usilovne pracovalo na novom vzhľade, ktorý by dokázal posunúť schopnosti GT-R-ka na novú úroveň. Cieľom bolo zníženie aerodynamického odporu, no zachovanie rovnakého prítlaku. Práve vďaka vyššiemu prítlaku je dosiahnutá stabilita aj pri vysokých rýchlostiach. V prednej časti nájdeme väčšiu mriežku chladiča, pre účinnejšie chladenie motora a zosilnenú kapotu. Prepracovaný nárazník zvyšuje prítlak na prednú nápravu, rozšírené bočné prahy napomáhajú obtekaniu vzduchu a zadná časť je taktiež aerodynamickejšia a opticky širšia.

Konštruktéri pracovali s cieľom vyrobiť to najpohodlnejšie GT-R v histórii. Zmien sa teda dočkal aj interiér, kde nájdeme novú palubnú dosku, osem palcový displej, integrovanú navigáciu a rádio. Aj tieto zmeny majú za následok zníženie počtu tlačidiel z 27 na 11. Kabína je teraz lepšie odhlučnená aj pri vysokých rýchlostiach.

A teraz to najdôležitejšie, motor. Dvakrát preplňovaný, vidlicový šesťválec s objemom 3,8 litra teraz posilnený o 15kW na celkových 419kW (570koní) prenáša krútiaci moment 632 Nm. Rovnako, ako na pôvodnej verzii aj tu sa stará o prenos sily šesťstupňová, dvojspojková, automatická prevodovka. Teraz však vyladená tak, aby radila plynulejšie a tichšie. Vyššieho výkonu inžinieri dosiahli individuálnym riadením časovania zážihu valcov a vylepšením turba. Akceleráciu sprevádza silnejší zvuk, nové sú taktiež titánové tlmiče a systém aktívneho vylepšenia zvuku (ASE).

Objednať si ho môžu zákazníci už v apríli. Prvé modely sa na európskom trhu objavia už toto leto.

“S hrdosťou vám predstavujeme auto, o ktorom sa domnievame, že je dokonalým modelom GT,” povedal k novinke produktový špecialista Hiroši Tamura.