Najrýchlejší Range Rover v predaji už od budúceho roku

182

Na ktorý parameter si väčšina ľudí dá pozor pri výbere SUV? Čas kola na Nürburgringu! Táto informácia by sa mala nachádzať na štítku medzi údajmi o spotrebe a výsledkami crashtestov. Zdá sa vám to pritiahnuté za vlasy? Firme Land Rover očividne nie a tak sa prototyp, ktorý sa po prvý raz ukázal na Goodwoodskom festivale rýchlosti, dostáva do predaja.

A berú to naozaj vážne. Preplňovaný, 550 koňový Range Rover Sport SVR má motor V8 ktorého výkon je prenášaný na všetky štyeri kolesá cez športovo ladenú osemstupňovú automatickú prevodovku. To mu umožňuje zrýchliť z 0 na 100 kilometrov za hodinu pod 5 sekúnd, čo je už teritórium Porsche. Auto má maximálnu rýchlosť elektronicky obmedzenú na 260 km/h a aj vďaka týmto parametrom dokáže zvládnuť kolo na Nürburgringuza 8 minút a 14 sekúnd, čím sa zaradilo hneď za Mercedes-Benz C63 AMG (08:13), a pred pôvodnú Hondu NSX (8:16). Pri pomyslení na to, že sa jedná o dvojtonovú štvorkolku, je to úctyhodný čas.

SVR je najnovší projekt od Jaguar Land Rover Special Vehicle Operations – divíziu firmy, ktorá je posadnutá rýchlosťou a úpravami originálnych modelov. Títo istí ľudia navrhli a postavili špeciál F-Type Project 7, ktorý bol inšpirovaný historickými úspechmi Jaguáru.

Samozrejme, že výrobca je na auto hrdý, takže sa predpokladá, že keď si niekto objedná „najrýchlejšie SUV na severnej slučke Nürburgringu“, bude si ho zrejme chcieť vylepšiť klietkou, zákazkovými sedačkami a päťbodovými pásmi. Vo videu tak nájdete malú ochutnávku toho, čo tento britský „off-road“ dokáže.

Pri testovacej jazde prekonal aj čas legendárnej Hondy NSX!