Kanaďana zatkli za spanie počas jazdy. Mal autopilota

961

Za spánok za volantom čelí obvineniam. Bráni sa, že mal zapnutý Autopilot.

Nevenovať sa počas jazdy riadeniu je nielen nebezpečné, ale aj nezákonné. Na rozdiel od Európy, v Severnej Amerike sa už ale začínajú objavovať autonómne autá, ktoré sú schopné na niektorých cestách jazdiť úplne bez zásahu vodiča. Vznikla za oceánom legislatívna diera?

Ešte v septembri zastavila kanadská polícia dvadsať ročného vodiča. Iný účastník cestnej premávky nahlásil na diaľnici Teslu Model S, ktorá mala obe predné sedačky sklopené a pasažieri spali. Vodič argumentoval tým, že mal zapnutý režim Autopilot, ktorý dokáže šoférovať sám. Polícia prípad nebola schopná vyriešiť na mieste.

V rámci súdneho procesu, ktorého prvé pojednávanie prebehlo iba na začiatku decembra, súd posudzuje situáciu, ktorá nie je obsiahnutá v legislatíve. “Pôjde o jeden z prvých prípadov, kedy budú autonómne systémy jazdy zohľadňované na súde. Myslím si, že to bude viesť k naozaj dôležitým súdnym rozhodnutiam o povinnostiach vodiča počas autonómnej jazdy, ktoré ovplyvnia aj zostavovanie budúcej legislatívy,” hovorí kanadský právnik Kyle Lee pre portál Carscoops.

Autonómna jazda v Európe je zatiaľ hudbou budúcnosti. Rozmanitosť legislatív jednotlivých štátov a rozdielne topologické a geografické podmienky dávajú Európanom ešte niekoľko rokov do príchodu čisto autonómnej jazdy. Najväčším problémom je však morálna otázka. Ak by bola nehoda nevyhnutná, usmrtí auto majiteľa alebo druhého účastníka?

Mrkni naše nové video: