Je tu úplne nová Mazda 2! Síce to nie je ani Mazda a ani 2, ale to nevadí

2399
Zdroj: TS Mazda

Nie, že by to neviselo vo vzduchu, ale trocha sme dúfali, že Mazda využije v Európe pri novej dvojke trocha inú stratégiu, než v severnej Amerike. Opak je ale pravdou, preto sa musíme zmieriť s tým, že nová Mazda 2 bude v podstate preznačkovanou Toyotou Yaris Hybrid. To ale neznamená, že by to bolo zlé auto.

Toyota a Mazda už istý čas spolupracujú, čo sa ukáže najmä v blízkej budúcnosti na nových modeloch vyššej triedy s pozdĺžne uloženým motorom, na ktorých sa vraj práve usilovne maká.

Zdroj: TS Mazda
Zdroj: TS Mazda

Je to o hybridoch

Spojenie medzi dvoma japonskými automobilkami však umožňuje Mazde uviesť v Európe svoj prvý plne hybridný pohon na trh už teraz. Elektromotor s výkonom 59 kilowattov (79 koní) spolupracuje s atmosférickým trojvalcovým benzínovým motorom so zdvihovým objemom 1,5 litra a výkonom 68 kW (91 k).

Zdroj: TS Mazda
Zdroj: TS Mazda

Pri kombinovanom výkone oboch produkuje nová Mazda 2 85 kW (114 k) a že to do skutočného života hravo stačí, ilustruje aj náš videotest hybridného Yarisu.

Z pokoja sa tento špunt dostane na stovku za 9,7 sekundy a vie dosiahnuť maximálnu rýchlosť 175 km/h. V závislosti od toho, či si vezmete pätnásťpalcové alebo šestnásťpalcové kolesá, si táto dvojka cucne z nádrže v kombinovanom cykle WLTP len 3,8 litra na stovku a v vypustí len 87 g CO2/km.

Mazda bude predávať svoj prerobený Yaris s výberom z troch úrovní výbavy: Hybrid Pure, Hybrid Agile a Hybrid Select. Batožinový priestor 286 litrov a rázvor 2 560 mm sú, samozrejme, čísla identické s Yarisom. Podobne ako darcovský automobil Toyota a vysokovýkonný Yaris Cross, aj nová Mazda 2 sa bude môcť pochváliť päťhviezdičkovým hodnotením Euro NCAP.

Mrkni naše nové video: