Mazda predstavila veľké plány. Prídu nové modely a vráti sa rotačný motor

1628

Mazda si na najbližšie dva roky pripravila európsku ofenzívu. Prídu dva nové modely a jeden wankelov motor.

Mazda je jednou zo značiek, ktoré sa veľmi dlho vyhýbali elektromobilite. Ba čo viac, zaryto sa držali atmosférických motorov. To však neznamená, že pokrok sa zastavuje a že Mazda nemá čo priniesť. Naopak, v priebehu najbližších rokov toho predstaví celkom dosť. Uvedie dva úplne nové modely pre Európu a motor, ktorý ju preslávil. Časom prídu aj elektromobily.

Zatiaľ jediný elektromobil značky. Ďalšie prídu v 2025.
Zdroj: Redakcia

Autá len pre Európu

Pripraviť sa môžeme na modely CX-60 a CX-80, ktoré budú dostupné výlučne v krajinách Európskej únie. Verná zostane svojej technológii Skyactiv. Väčší z dvoch modelov ponúkne až tri rady sedadiel a skombinuje benzínový štvorvalec s elektromotorom vo forme plug-in hybridu. Príde aj šesťvalec Skyactiv-X a naftový Skyactiv-D v kombinácii s mild-hybridným systémom.

Prečo len pre Európu? Pretože za veľkou mlákou a aj v mnohých krajinách mimo Európskej únie budú v ponuke iné modely. V rámci expanzie si Mazda pripravila postupku modelov. CX-50, CX-70 a CX-90 budú dostupné inde a CX-60 a CX-80 zas u nás. Jednoduché, nie?

Mazda RX-8 preslávila wankelov motor.

“Wankelgenerátor”

Model CX-30 už v Európe je. Novinkou však bude návrat wankelovho rotačného motoru do ponuky japonskej značky. V roku 2022 sa dostane pod kapotu tohto malého SUV. Bude však slúžiť iba ako generátor elektrickej energie. Wankelov motor je pritom pre tieto prípady ideálnym riešením. Ponúka viac výkonu a menej vibrácií.

Elektromobily

Nové elektromobily Mazdy sa začnú na európskom trhu objavovať od roku 2025. Mazda zatiaľ nešpecifikovala počet ani modely, no pripomenula, že aj ona plánuje ponúkať kompletne elektrifikovanú ponuku do roku 2030.

Mrkni naše nové video: