Honda zatvára svoju jedinú európsku fabriku. Hrozí aj jej odchod z Európy?

2117

Japonská automobilka Honda Motor plánuje presunúť späť do Japonska výrobu vozidiel zo závodu v Spojenom kráľovstve, ktorý plánuje zatvoriť, o čom informovala už vlani začiatkom roka. Uviedli to v utorok japonské noviny Nikkei.

Podľa Nikkei Honda plánuje presunúť v roku 2021 výrobu modelov Civic zo Swindonu v regióne na juhozápade Anglicka do závodu v Jorii neďaleko Tokia. Malo by sa tak udiať v júni.

Zdroj: Honda
Zdroj: Honda

Swindon, Swind-off

Honda už vlani vo februári oznámila, že v roku 2021 zatvorí svoju jedinú továreň v Spojenom kráľovstve, keďže terajšia verzia modelu Civic bude v roku 2021 na konci svojho výrobného cyklu. Svoje rozhodnutie vtedy odôvodnila „bezprecedentnými zmenami v globálnom automobilovom priemysle“.

Replika Veyronu z Hondy Civic je skvelý spôsob, ako byť nenávidený všetkými

Honda má s výrobou áut v Anglicku celkom bohaté skúsenosti. Závod v Swindone bol otvorený v roku 1985 a dnes zamestnáva niečo vyše 3400 zamestnancov. Do análov automobilového sveta sa Swindon zapísal ako miesto, ktoré produkovalo vo veľkej miere nielen Hondy, ale aj Rovery, ktoré boli často založené na japonskej technike.

Aj tieto Rovery, ktoré sa vôbec, ale vôbec nepodobali na Hondu, opúšťali brány fabriky v Swindone.

Postupom času sa tu vyrábali vozidlá ako Honda Ballade, Honda Civic či dokonca aj Accord. Z fascinujúceho obdobia, keď Honda úzko spolupracovala s Roverom, by sme tu našli aj legendárne, hranaté Rovery série 200, 400 a 600. Najväčším autom, ktoré sa tu však vyrábalo, bol na základoch Hondy Legend postavený Rover 800. Vo výrobe sa udržal neuveriteľných 13 rokov.

TEST: Honda Civic Sport Line │ Vizuálne športový

Podľa všetkého to však nevyzerá, že by Hondu čakal podobný osud, ako Mitsubishi, ktoré sa s najväčšou pravdepodobnosťou pomaličky stiahne z európskeho trhu. Honde ide pravdepodobne len o úsporu nákladov a v Anglicku zjavne vyrába pod rentabilnými hodnotami. Konca Hondy v Európe sa tak pravdepodobne báť nemusíte, s prísnejšími emisnými normami však jeden nikdy nevie…

Zdroj: TASR.sk

NEPREHLIADNITE: