Honda N-VAN e: Príde aj do Európy?

471

Novinka, ktorú Honda nedávno predstavila na domácom japonskom trhu sa ťažko zaradzuje do konkrétneho segmentu. Je to v podstate malé rodinné MPV ale tiež mini dodávka na prevoz tovaru. A treba tiež povedať, že vychádza zo spaľovacej verzie N-VAN, takže nejde o “čistokrvný elektromobil”.

 

Japonci si môžu Hondu N-VAN e: kúpiť v štyroch rôznych verziách – e:Fun a e:L4 sú osobné verzie so štvoricou sedadiel a verzie e:G a e:L2 sú určené na prevoz tovaru. Zaujímavé je, že kompaktný N-VAN e: disponuje funkciou V2L čo znamená, že z batérie vozidla môže majiteľ po napojení čerpať energiu aj pre externé spotrebiče.

Za 30 minút je hotovo 

Honda N-VAN e: meria na dĺžku 3 395 mm, na šírku 1 475 mm, na výšku 1 950 mm a rázvor osí kolies konštruktéri natiahli na 2 520 milimetrov. Ide tento naozaj o malú krabičku, ktorá však dokáže byť mimoriadne praktická.

Autu nechýba 6 kW palubná nabíjačka a v prípade, že by chcel vodič použiť rýchlonabíjačku s jednosmerným DC prúdom, k dispozícii má najvyšší nabíjací výkon 50 kW. Z 20 na 80 percent kapacity sa tak auto dokáže nabiť už za 30 minút. Trakčný akumulátor má kapacitu 29,6 kWh a Honda na jedno nabitie prejde slušných 250 kilometrov.

Malo by to šancu?

Iste vás zaujíma aj cena, za akú Honda nový elektromobil na domácom trhu predáva. Úžitkové verzie si môžu Japonci kúpiť za cenu približne 14-15 tisíc eur, osobné verzie sa predávajú za asi 16-17 tisíc eur. To nie je málo, no na Slovensku by za týchto podmienok išlo o najlacnejší elektromobil na trhu.

Čo myslíte, malo by zmysel, aby Honda zahájila predaj modelu N-VAN e: aj u nás? A čo by na tento rozkošný elektromobil povedali naši živnostníci?