Ford Puma ST môže vzniknúť a má byť vreckovou raketou do mesta

700

Je viac než logické, že popri bežných zvýšených modeloch vznikajú aj výkonné verzie. Ford Puma ST môže doplniť ponuku rýchlych kompaktných modelov značky. No a nie je na mieste klásť otázku „Prečo?“, no skôr „Kedy?“.

Apel celej novinárskej obce na nezmyselnosť vysokých modelov (SUV, crossover, SAV, SAC, koňov pes…) považujem v poslednej dobe za absolútne zbytočné. Ľudia chcú vysoké modely a automobilky ohýbajú fyzikálne zákony, len aby vyhoveli zdanlivo iracionálnemu trhu. Takýmto počinom by mohol byť aj malý rýchly crossover Ford Puma ST.

zdroj: Autocar

Nie je absolútne žiadny dôvod na jeho existenciu a akékoľvek „rácio“ ustúpi vysokému posedu, diskami kolies s veľkým priemerom alebo agresívnym spojlerom a „aerodynamickým prvkom.

Áno, už som skončil…

„Puma je celkom dobrým miestom, kde začať naše plány na expanziu modelového radu ST“, uviedol šéf globálneho vývoja značky Ford Hau Thai-Tang. Síce Thai-Tang nepotvrdil oficiálnu prácu na Forde Puma ST. Je však úplne jasné, že by sa základom pre nový ostrý crossover mohol stať brilantný hatchback Fiesta ST. Prototypy tohto modelu sme už dokonca mohli vidieť aj na testovacích jazdách po Nurburgringu.

zdroj: AutoExpress

Na pohľad by sa nemala Puma ST nijak zásadne líšiť od modelu Puma ST Line. Je však viac než pravdepodobné, že podobne ako Fiesta ST bude ostrá Puma disponovať špeciálne vyladeným podvozkom, teoreticky aj samosvorným diferenciálom, či funkciou launch control pre ideálny „odpich“ z miesta.

No a čo ďalej?

Pri pohľade na predajné čísla ostrého Fordu Focus RS je jasné, že športové krídlo značky nemá, minimálne u nás, nijak silnú zákaznícku základňu. Nová generácia Fordu Focus RS je však už údajne v týchto dňoch zaradená do fázy vývoja. Je však dosť málo pravdepodobné, že by sa tento kúsok objavil na trhu pred rokom 2022.

zdroj: motor1.com

„Nemám pre vás na túto tému žiadne vyhlásenie, no uvedomujeme si, ako dôležitým autom je [Ford Focus RS]“, doplňuje Thai-Tang. Taktiež je pravdepodobné, že nový Ford Focus RS bude využívať hybridný pohon. „Uvidíme, ktorým smerom sa pohneme“, vyhlásil Prezident automobilovej zložky značky Joe Hinrichs. „Svet sa mení z hľadiska požiadaviek na pohon. Nič sa tým nesnažím povedať, no máme sa ešte o čom baviť“.