Ford Focus Active je už v predaji

403

Slovenský importér vozidiel značky Ford spustil predaj novej verzie modelu Focus. Terénne ladená verzia Active začína na sume 19 890 € za hatchback. Kombi je o tisícku drahšie.

O tom, že štvrtá generácia Fordu Focus je skvelé auto, sme sa mali možnosť presvedčiť už niekoľkokrát. Najprv sme si vyskúšali naraz hneď niekoľko verzií na medzinárodnej novinárskej prezentácii vo Francúzsku. Neskôr sme detailnému redakčnému testu podrobili päťdverový Focus 1.0 EcoBoost. Momentálne testujeme kombi s naftovým motorom 1.5 TDCi asi takto:

Nie že by sa s pohonom iba jednej nápravy nedalo jazdiť v snehu, ale doprava v Bratislave už tradične skolabovala, takže sme pre istotu nikam nešli. Namiesto toho prichádzame s touto skvelou správou.

Kríženec

Verzia Active predstavuje akýsi medzičlánok medzi Focusom a Kugou. Ak vás neláka mohutné SUV, no predsa len občas zbehnete z bezpečia asfaltu na nespevnený povrch, Focus Active by mohol byť riešením. Okrem ochranných plastov po obvode karosérie je do terénu vyzbrojený najmä svetlou výškou 163 mm, čo je o 34 mm viac v porovnaní so štandardným Focusom. Oproti nemú má aj iné tlmiče, pružiny a geometriu zavesenia kolies. Škoda len, že nedostal aj pohon 4×4.

Dva nové režimy

Okrem tohto hardvéru je Focus Active vyzbrojený aj softvérom. V porovnaní s bežným Focusom ponúka dva nové jazdné režimy:

  • režim Slippery, v ktorom sa upravia nastavenia systému ESC a regulácia trakcie, aby sa zvýšila istota pri jazde po povrchoch so zníženou priľnavosťou, ako je blato, sneh a ľad; obmedzilo sa prekĺzavanie kolies v priamom smere, vrátane rozbiehania zo zastavenia a zaistila sa pasívnejšia odozva škrtiacej klapky,
  • režim Trail, ktorý pomáha zachovať hybnosť na mäkkých povrchoch, ako je piesok; upravuje brzdenie s protiblokovacím systémom, aby sa umožnilo väčšie prekĺzavanie kolies; konfiguruje systém regulácie trakcie, aby sa umožnilo väčšie pretáčanie kolies s cieľom odstrániť z pneumatík piesok, sneh alebo blato a zaistila sa pasívnejšia odozva škrtiacej klapky.

Ceny

Ako sme už spomenuli na úvod, ceny za model s päťdverovou karosériou typu hatchback začínajú na sume 19 890 €. Pod kapotou pracuje 125-koňová verzia motora 1.0 EcoBoost. Výbava Active obsahuje všetko to, čo druhý stupeň vybavenia Edition, no pridáva navyše napríklad aj bezkľúčové štartovanie, tempomat, 8-palcový displej multimediálneho systému či 17-palcové disky kolies z ľahkej zliatiny. Verzia kombi je paušálne o 1 000 € drahšia.