Facelift BMW radu 5 priniesol svetlá z Octavie. Plug-in hybrid bude aj pre kombi

3627
Zdroj: BMW Press

Fanúšikovia mníchovskej automobilky môžu oslavovať – V celej kráse sa nám ukazuje facelift súčasnej generácie najtradičnejšieho zástupcu modelovej palety BMW, rad 5. Na prvý pohľad sa toho príliš veľa nezmenilo, no aké noviny priniesla bavorská päťka pod povrchom?

Od uvedenia súčasnej generácie s kódovým označením G30 sa jej na celom svete predalo vyše 600 tisíc kusov. Ich príťažlivý dizajn, jazdné vlastnosti, nášup technológie poloautonómnej jazdy a pokročilé digitálne služby dodávajú týmto modelom jedinečnú príťažlivosť.

Spolu s pätkami si svoju premiéru odkrútil aj rad 6 GT.
Zdroj: BMW Press

Vydarená generácia

A teraz, s mnohými starostlivo navrhnutými optimalizáciami v kľúčových oblastiach, je pohromade všetko, čo automobil vyššej strednej triedy potrebuje, aby zostal fit v boji s konkurenciou.

Zdroj: BMW Press
Zdroj: BMW Press

Mimoriadne vlastnosti súčasnej generácie BMW radu 5 potvrdzuje dlhý zoznam ocenení, vrátane titulu Car of the Year, víťazstvo vo svojej triede v ankete Best Cars Award, Executive Car of the Year a víťazstvo v rámci ankety Connected Car Awards.

Zdroj: BMW Press
Zdroj: BMW Press

Zmeny vzhľadu sú skôr decentného charakteru. Veľké, vyrysované plochy prednej aj zadnej časti vozidla zostali, výraznejšia maska ​​chladiča v tvare ľadviniek a nové predné svetlomety a zadné svetlá umocňujú výrazný vizuálny dojem z BMW radu 5. Vďaka dlhej prednej kapote, dozadu posunutému priestoru pre cestujúcich, krátkym previsom, dlhému rázvoru a širokému rozchodu kolies dávajú proporcie novinky tradične elegantný zmysel.

Zdroj: BMW Press
Zdroj: BMW Press

Šírka, výška a rázvor sa s faceliftom nemení, no ďalších 27 milimetrov (Sedan), resp. 21 milimetrov (Touring) dĺžky navyše podčiarkuje ich pôsobivú eleganciu. Oba modely teraz meria na dĺžku 4963 milimetrov. Zlepšila sa aj aerodynamika – Nové BMW radu 5 s koeficientom odporu vzduchu cx = 0,23 v prípade modelu Sedan a cx = 0,26 pre Touring sedia opäť na tróne v rámci triedy.

Zdroj: BMW Press
Zdroj: BMW Press

Optika z budúcnosti

Dva typy nových voliteľných LED predných svetlometov majú úplne nový vzhľad. Dve svetelné trubice v tvare písmena L, usporiadané vedľa seba v každej zo svetelných jednotiek, sa vyznačujú precízne a modernou grafikou, ktorá náhodou trocha evokuje istú novinku z Mladej Boleslavi. A áno, všetky ich svetelné funkcie štandardne využívajú LED technológiu.

Zdroj: BMW Press
Zdroj: BMW Press

Nové adaptívne LED predné svetlomety s neoslňujúcim asistentom diaľkových svetiel BMW Selective Beam, ponúkané v rámci voliteľnej výbavy, disponujú matrixovou technológií.

Zdroj: BMW Press
Zdroj: BMW Press

Asistent diaľkových svetiel BMW Selective Beam má práve vďaka tomu predĺžený dosvit svetelného kužeľa, pričom účinnejšie zabraňuje oslneniu ostatných účastníkov cestnej premávky. Zdroj diaľkových svetiel je tu rozdelený na štyri LED segmenty, ktoré možno podľa potreby a situácie nezávisle na sebe aktivovať a deaktivovať. 

Zdroj: BMW Press
Zdroj: BMW Press

Výborné laserové svetlomety BMW Laserlight boli v roku 2019 predstavené vo vybraných vrcholných modeloch radu 5 a teraz možno tento druh svetlometov voliteľne objednať pre všetky varianty nového BMW radu 5. Dosah svetelného kužeľa až 650 metrov je oproti bežným svetlometom dostupným pre novú radu 5 takmer dvojnásobný, takže za úvahu to stojí.

Zdroj: BMW Press
Zdroj: BMW Press

Nový M-paket a veľa motorov

Pre individualistov je tu séria svetlometov BMW Individual Shadowline s tmavými ozdobnými prvkami v horných okrajoch svetlometov. Nová je aj grafika zadných svetiel v tvare písmena L, ktorá prepožičiava BMW radu 5 charakteristickú identitu.

Nový M-paket vyniká novými dynamicky vyváženými aerodynamickými prvkami. Patrí medzi ne úplne nový predný nárazník, ktorého plochu rozdeľuje k ceste nasmerovaný otvor v tvare písmena U. Výplne výrazne väčších nasávacích otvorov majú teraz moderné mriežkovitú štruktúru.

Lamely masky chladiča v tvare ľadviniek majú teraz matne hliníkovú farbu čelných plôch. Ak sú súčasťou výbavy lesklo čierne okenné lišty BMW Individual High-gloss Shadow Line, sú lamely masky chladiča kompletne čierne, s čierno chrómovanými koncovkami výfuku, ohraničujúcimi nový difúzor.

Všetky motory budú ponúkané výlučne s 8-stupňovou automatickou prevodovkou a disponujú mild-hybridnou technológiou, ktorej štartér-generátor rekuperuje energiu a pomôže motoru dodatočným výkonom 8 kW. Paleta motorov sa spoľahne na 4 benzínové a 3 naftové motorizácie, po novom aj s dvomi plug-in hybridmi – pre sedan, aj kombi. Nové BMW radu 5 Sedan a Touring príde na trh v júli 2020.

NEPREHLIADNITE: