Daimler bude do úžitkáčov montovať motory z Ameriky

286
Zdroj: Daimler

Plány Daimleru na prechod na zelený pohon bude stáť pracovné miesta. Motory bude dovážať spoločnosť Cummins.

Stredne veľké úžitkáče dostanú motory z Ameriky, potvrdil to šéf divízie Daimler Trucks Martin Daum. Plány automobilky investovať do výroby elektrických úžitkových vozidiel totiž klopú na dvere a vývoj nových motorov priamo v automobilke sa javí ako nerentabilný. Ohrozené budú aj pracovné miesta v Európe.

Odbornejšie pracovné miesta

“Ozeleňovanie” motorizmu sa stalo realitou už dávno. Bolo len otázkou času, kedy k nemu vo väčšej miere začnú pristupovať aj výrobcovia úžitkových automobilov. Doterajšie dízlové motory totiž nebudú spĺňať emisné normy večne a neustále sprísňovanie týchto noriem ich prakticky vytláča nielen z miest s obmedzeným vstupom pre naftové vozidlá, ale aj z trhu ako takého.

Zdroj: Daimler
Zdroj: Daimler

“Pravda, ktorej sa musíme pozrieť do očí, je: Transformácia bude stáť pracovné miesta,” tvrdí Daum. A nie je ďaleko od pravdy. Podľa jeho odhadov bude výroba elektrických vozidiel vyžadovať menej pracovnej sily ako dnes. Určite sa otvoria aj nové pracovné pozície, no prevažne pre ľudí s odborným vzdelaním.

Cummins ako liek na preklenutie

Aby bolo možné výrobu Daimleru transformovať postupne, automobilka bude utlmovať vývoj a výrobu konvenčných motorov a zároveň nakopávať výrobné kapacity v elektromobilovom sektore. Na to, aby bola schopná pokryť výpadky, využije motory spoločnosti Cummins predovšetkým do stredne veľkých úžitkových automobilov.

Zdroj: Daimler
Zdroj: Daimler

“Krok so spoločnosťou Cummins nám pomáha docieliť dlhšiu periódu na adaptáciu,” hovorí Daum, informuje nemecký portál Heise News. Pri výrobe vozidiel na elektrický pohon nepôjde len o technológie s použitím batérií. Daimler plánuje aj vývoj áut s pohonom palivových článkov na dlhšie trate. Tento vývoj bude prebiehať bok po boku s Volvom.