Budúcnosť nabíjania áut je tu! BMW 530e to zvládne bez káblov

371

Už žiadne káble! Takto znie heslo, ktorým sa riadilo BMW pri navrhovaní nabíjacej stanice pre plug-in hybridný variant radu 5. Namiesto otravného ťahania a rozmotávania káblov si budú môcť budúci majitelia jednoducho aktivovať bezdrôtové nabíjanie pomocou infotainment systému. Okrem výrazne väčšieho komfortu sa majitelia dočkajú aj rýchlejšieho nabíjania.

K nabíjaniu bude slúžiť doska, ktorá 9,2 kWh batérie nabíja s výkonom 3,2 kW. To je o pol kilowattu menší výkon než v prípade v prípade bežného nabíjania z BMW iWallboxu. Kvôli bezpečnostným a ďalším limitom je však výkon káblového nabíjania obmedzený, a tak plné nabitie zaberie 5 hodín. Bezdrôtový systém to zvládne za tri a pol hodiny. Presnému nabíjaniu a ideálnej polohe auta voči nabíjačke napomáha aj kamerový systém, ktorý zobrazuje modré čiary indikujúce intenzitu.

Systém nabíjania je použiteľný ako v exteriéri, tak v interiéri. Doska je napojená na domácu sieť a má dokonca aj vlastnú inteligenciu. Ak dom disponuje solárnymi panelmi, nabíjačka sa riadi podľa slnečného svitu a dokáže tak naplánovať ideálny čas na nabíjanie.

Inovatívna nabíjačka by sa v ponuke príplatkovej výbavy mohla objaviť už v polovici budúceho roka. O cene zatiaľ BMW neinformovalo.