BMW X5: Nová generácia SUV lieta vo vzduchu a drtí terén

1096

Príchod štvrtej generácie BMW X5 sa pomaly blíži. Automobilka ho dáva na známosť skokmi, hromadou prachu a náročnými podmienkami, v ktorých si má nová generácia SAV evidentne hovieť.

BMW ako značka prednášajúca marketing celému motoristickému svetu, stvorila s prvou generáciou X5 kategóriu vozidiel SAV. Takzvané Sport Activity Vehicle (Športovo…..Aktívne(??) Vozidlo) bolo v prvom momente predstavené ako vysoké vozidlo, bez terénnych ambícií, no so skvelými jazdnými vlastnosťami klasického osobného auta. Túto filozofiu nasledoval celý automobilový svet a dnes tu máme hromadu vysokých áut, ktoré sa boja hlbšieho blata. BMW X5 však evidentne mení kurz.

Likvidačné testy

Nie je žiadnym tajomstvom, že prototypy modelov prechádzajú doslova peklom pred uvedením do produkcie. Tisíce kilometrov strávia za polárnym kruhom v okolí švédskeho Arjeplogu a rovnaký čas strávia v tých najhorších púštnych podmienkach na žeravom slnečnom svite púští v Spojených štátoch. Potom si inžinieri zadelia pekný obedík a šľahnú nové SUV-čko makať desiatky kôl na neúprosný okruh Nurburgring.

Tento postup je už dnes štandardný, keďže musia autá fungovať skvele pri teplotách -50 stupňov Celzia napríklad v Rusku a zároveň zvládať 50-stupňové horúčavy na Blízkom východe. Konkrétne BMW však potrebuje dokázať, že novo navrhnutý podvozok štvrtej generácie X5 a v krátkom čase aj modelu X6, funguje na výbornú. Je tu toho ešte mnoho, čo musí novinka absolvovať.

Cesta okolo sveta

Po návrate zo Švédska alebo Spojených štátov to však pre X5 stále nekončí. Ďalšou zastávkou sú testy jazdnej dynamiky v testovacom centre značky vo juhofrancúzskom meste Miramas a následne na to sa vracajú testy späť do USA, konkrétne do Alabamy na rýchlostný okruh. BMW uvádza, že sa môžu zákazníci už teraz tešiť na najvyššie štandardy kladené na agilitu, presnosť a komfort.

To všetko vďaka kombinácii adaptívneho podvozku a integrálneho aktívneho riadenia. Taktiež je nutné spomenúť, že BMW nezaháľa. Testy síce ani zďaleka nekončia, no štvrtá generácia BMW X5 by sa mala objaviť na trhu už v priebehu tohto roku. Štvrtá generácia má vynikať univerzálnosťou, keďže už zo samotných testov vyplýva, že nemá ambíciu zdolávať len okruhy a diaľnice, ale aj sneh, piesok či šotolinu.